Zeman s Klausem společně položí věnec na Masarykův hrob

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Památku zakladatele Československa a jeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka společně uctí čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman 7. března, v poslední Klausův den ve funkci. Novinářům to dnes po odchodu z Pražského hradu, kde s Klausem jednal přibližně dvě hodiny, řekl jeho nástupce Miloš Zeman. Dodal, že spolu poté, co položí věnec na Masarykův hrob, na nedalekém lánském zámku poobědvají "domácí stravu". 

Klaus a Zeman

Klaus a Zeman,zdroj: Mediafax

Zeman koncem ledna vyhrál v první přímé volbě hlavy státu. Svého předchůdce nahradí 8. března poté, co na společném zasedání obou komor českého Parlamentu složí prezidentskou přísahu. Od Klause dnes na Pražském hradě slyšel, že ze strany jeho týmu nevznikne při předávání Hradu sebemenší problém. "Myslím, že pan prezident se sem bude moci nastěhovat libovolný den od minuty, kdy bude provedena inaugurace," prohlásil Klaus

Zdůraznil také, že zůstává ostrým Zemanovým názorovým oponentem. "Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě, která byla, fandil, tak že nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal," řekl. Zeman reagoval slovy, že výrazné osobnosti dokážou podpořit i názorového protivníka. Rozhovor jako takový označil Zeman za přátelský. 

Klaus před schůzkou poznamenal, že Zemanovi Hrad zanechá v lepším stavu, než když ho přebíral od svého předchůdce Václava Havla. Zeman na oplátku podotkl, že za Klause podle něj významně klesl počet ztracených předmětů z hradního inventáře. 

Verbální útok na Havla odmítl

Po odchodu z Hradu na novinářskou otázku, jak to vlastně myslel, uvedl, že na Havla neútočil. "Já jsem pouze říkal, že jsem si přečetl zprávu Správy Pražského hradu, kde byla statistika týkající se manka movitých předmětů, tedy ztracených předmětů," poznamenal. 

Klaus a Zeman byli dlouhá léta politickými rivaly. Klaus stál v čele pravicové ODS, kdežto Zeman vedl nejsilnější levicovou stranu ČSSD. V předvolební kampani ovšem Klaus Zemana podpořil spolu s rodinnými příslušníky jako kandidáta, který prožil celý život v Česku. Prezidentský pár se vymezil vůči soupeři Zemana Karlu Schwarzenbergovi, který žil v zahraničí a jeho manželka je Rakušanka. 

Dnes v podvečer se Zeman setká ve své kanceláři v Loretánské ulici s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten před schůzkou novinářům řekl, že se zvoleným prezidentem chce určité věci probrat, nechce je prý ale sdělovat do médií. Podotkl také, že Zeman "nekouše", a proto se ho nebojí. Nastupující hlava státu je ale ostrým kritikem současného kabinetu. Ihned po svém vítězství prohlásil, že vláda by měla skončit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Tagy: zeman

Zdroje: ČTK