Zeman přijme kromě ukrajinského ministra také marockého prince

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman bude dnes jednat s ukrajinským ministrem zahraničí Leonidem Kožarou o politickém sbližování Kyjeva s Evropskou unií. Ukrajina se chystá k podpisu asociační dohody a vytvoření zóny volného obchodu s Bruselem, proces ale ztěžuje věznění expremiérky Julie Tymošenkové, které západ kritizuje. Český prezident dnes odpoledne přijme také marockého korunního prince Mulaje Hasana a jeho matku. Schůzka bude soukromá, sdělil Hrad. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Asociační dohoda mezi Bruselem a Kyjevem má být podepsána na konci listopadu. Zeman bude s Kožarou jednat o situaci v zemi. Český prezident se chystá Kyjev navštívit příští měsíc, pozval ho tam jeho protějšek Viktor Janukovyč. Zeman doufá, že jeho návštěva napomůže dalšímu přiblížení Ukrajiny k EU. 

Prezident při návštěvě Německa již dříve kritizoval věznění Tymošenkové, o níž se spekuluje, že by mohla odejít do exilu v České republice nebo právě v Německu. 

Zeman má s ukrajinským ministrem zahraničí jednat také o řadě hospodářských témat. Příležitosti pro české firmy by mohlo přinést plánované zřízení zóny volného obchodu s EU. Závod na výrobu aut na Ukrajině nedávno otevřela automobilka Škoda. Česká firma Alstom zase dodá součástky na modernizaci jedné z tamních jaderných elektráren. 

Prezident dnes také na soukromou návštěvu přijme marockého korunního prince Hasana, kterého doprovodí matka Lalla Salma a princezna Lalla Chadídža. Jednání se podle informací ČTK zaměří zejména na humanitární aktivity princezny Salmy, která se dlouhodobě zabývá podporou boje proti rakovině. 

Tagy: státní návštěva

Zdroje: ČTK