Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Volby budou 25. a 26. října

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 8. 2013 11:33) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní komora Parlamentu tak končí ve složení, které měla po minulých volbách. ČTK to dnes řekl Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Hrad dnes zároveň oficiálně oznámil, že Zeman stanovil termín předčasných voleb na pátek 25. října a sobotu 26. října. Obě prezidentova rozhodnutí byla kolem 11:00 oficiálně vyhlášena ve Sbírce zákonů

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Mohu potvrdit, že prezident rozpuštění Sněmovny podepsal," řekl dopoledne Mynář. Vyhlášení rozhodnutí hlavy státu ve sbírce Sněmovna v dosavadním složení oficiálně a definitivně zanikla. Rozpuštění dolní komory bylo podmínkou pro vyhlášení předčasných voleb. 

Prezidentovo rozhodnutí, aby šli občané k urnám poslední říjnový víkend, spolupodepsal premiér Jiří Rusnok. Od vydání rozhodnutí ve sbírce se odvíjejí lhůty pro přípravu voleb. Například strany tak mají už jisté, že na sestavení a odevzdání kandidátních listin mají čas do 17. září, tedy necelé tři týdny. 

Prezident předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů. Zeman se také nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky voleb. Nedávno uvedl, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do Sněmovny. Nadále má ale za to, že by vítěz voleb měl při nominaci přihlédnout k vůli voličů a preferenčním hlasům. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani jednoho z lídrů protichůdně zaměřených stran, neboť by jejich koalici považoval za zradu na voličích. 

Politické strany už houfně zbrojí na předčasné volby, jejichž favoritem je podle průzkumů veřejného mínění ČSSD. Strany vybírají lídry a připravují předvolení kampaně, na které bude tentokrát minimum času. 

Předčasné volby mají vyřešit politickou krizi, která vznikla po korupčním skandálu ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Pravicový kabinet po něm skončil a Zeman jmenoval předsedou dočasné vlády úředníků ekonoma Rusnoka. Přechodná vláda však nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, Rusnokův tým tak zemi řídí v demisi. 

Tagy: rozpuštění sněmovny předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK