Zeman oficiálně vydal Sobotkovi pověření k sestavení vlády

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman podle očekávání pověřil předsedu vítězné ČSSD Bohuslava Sobotku jednáním o sestavení vlády. Novinářům to po setkání s prezidentem řekl Sobotka. ČSSD o možné koalici jedná s hnutím ANO a lidovci. Pokud bude jednání postupovat dobře, mohlo by mít Česko novou vládu ještě před koncem roku. Ministerským předsedou by Zeman Sobotku jmenoval až poté, co se dostatečně zotaví z úrazu kolena. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/David Neff

Sobotka novinářům řekl, že s prezidentem zatím nemluvil o konkrétním termínu, kdy by jej Zeman mohl jmenovat ministerským předsedou. "Potvrdili jsme si, že je reálná ambice, abych ještě před koncem roku předložil konkrétní návrh na jmenování nové vlády," řekl Sobotka

S hlavou státu Sobotka probíral také sporné body, které mezi sebou možní koaliční partneři mají. S ANO se sociální demokracie neshodne na přístupu k daním, s lidovci mají spor kvůli církevním restitucím. Od příštího týdne mají ČSSD, ANO a lidovci o vládě vyjednávat na trojstranných schůzkách, dosud se scházeli jen dvoustranně. 

Tagy: nová vláda sestavování kabinetu

Zdroje: ČTK