Zeman oficiálně oznámil kandidaturu. Kampaň vést nechce, odmítne i pozvání do diskusí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 3. 2017 13:29) - Aktuality autor: red

Prezident Miloš Zeman oficiálně potvrdil svou kandidaturu na druhé funkční období. Tentokrát však nechce vést žádnou předvolební kampaň. Zavázal se zároveň, že nebude útočit na své protikandidáty. 

Za chuť znovu kandidovat vděčím nenávistným novinářům, říká Zeman

Za chuť znovu kandidovat vděčím nenávistným novinářům, říká Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Rozhodnutí bylo podle Zemana náročné a porovnával argumenty pro a proti. Mezi těmi proti další kandidatuře uvedl svůj vysoký věk a touhu po odpočinku. Naopak svůj zdravotní stav označil za neutrální faktor, protože se údajně nezhoršuje ani nezlepšuje. Absolvoval vyšetření, které potvrdilo, že má cukrovku a polyfunkční neuropatii.

Pozitivní faktory, které ho pro kandidaturu přesvědčily, jsou podle něj hlavně podpora veřejnosti. "Její podpora je větší než malá a považoval bych za zbabělé, kdybych se na své podporovatele vykašlal a zklamal je," uvedl. Druhým je fakt, že má svou práci rád. "Každý útok novinářů mě navíc utvrdil v tom, že chci znovu kandidovat," poznamenal Zeman.

Uvedl dále, že tentokrát neplánuje vést žádnou předvolební kampaň, protože veřejnost ví, jak svou funkci vykonává. "Budu do poslední chvíle plnit své politické povinnosti. Nebudu formulovat představu o výkonu své politické funkce. To jsem říkal před čtyřmi lety. Voliči tedy budou porovnávat představu kandidátů s reálnou podobou," uvedl prezident.

Zavázal se zároveň, že nebude nijak reagovat na kampaň svých protikandidátů a nebude se ani účastnit žádných televizních a rozhlasových diskusí. "Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. Pokud oni budou útočit, nebudu odpovídat," prohlásil.

"I když jsem kandidaturu oznámil, rozhodně se nepovažuji za favorita prezidentské volby," dodal. Svou podporu z průzkumů nechce přeceňovat - je podle něj přirozené, že část lidí stojí o změnu na Pražském hradě. Připomněl také zkušenosti z Polska a ze Slovenska, kde favorizovaní kandidáti Bronislaw Komorowski a Robert Fico podlehli v prezidentské volbě méně známým kandidátům Andrzeji Dudovi a Andreji Kiskovi.

O podporu politických stran se Zeman aktivně ucházet nehodlá, pokud mu ji však poskytnou, uvítá ji. Pro nominaci do voleb chce získat podpisy 50 tisíc občanů.

Prezident svou kandidaturu, ke které ho nedávno vyzvali také jeho spolupracovníci, ohlásil už ve čtvrtek večer ve Španělském sále při oslavě čtyř let od své inaugurace svým příznivcům. "Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována verbální kaší. Proto vám oznamuji, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta," řekl Zeman. Sklidil za to bouřlivý potlesk vestoje.

Kandidatura překvapením nebyla

Politiky Zemanovo sdělení nepřekvapilo, dalo se podle nich očekávat. "Určitě by byla řada lidí zklamána, pokud by se pan prezident Zeman rozhodl jiným způsobem," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Obohacení nabídky to podle něj znamená i pro sociální demokraty, jejichž předsedou Zeman v minulosti byl.

"Kandidatura pana prezidenta není překvapení, samozřejmě jsem to čekal, že půjde znovu do voleb," uvedl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Zemana podle něj úřad baví a užívá si ho. "Objíždí každý rok regiony i několikrát po sobě a dokáže dostat lidi na náměstí. Šance má velké, považuju ho za favorita voleb," dodal Babiš.

"Hřiště se nalajnovalo a teď se bude hledat protikandidát, který by mohl svést s prezidentem Zemanem souboj a měl šanci uspět, ale zatím nevím, že by se takový protikandidát rýsoval," řekl České televizi místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. Poznamenal, že on by ve vnitrostranickém referendu uvnitř sociální demokracie pro Zemana hlasoval, protože ho podporuje dlouhodobě.

Za favorita voleb označil Zemana také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle místopředsedy ANO a ministra životního prostředí Richarda Brabce jediným důvodem, aby Zeman znovu nekandidoval, mohlo být jeho zdraví. Dál platí, že v ANO se odehraje referendum o tom, zda postavit vlastního kandidáta, řekl Brabec.

ODS je podle svého šéfa Petra Fialy přesvědčena, že by ČR po příštích volbách měla mít jiného prezidenta, který nerozděluje společnost, nezpochybňuje směřování zahraniční politiky a ctí ústavní tradice.

Ve změnu na Hradě pevně doufá také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa prezidentovo rozhodnutí pravděpodobně vychází ze současné podpory od občanů. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura sdělil, že při pohledu na dosud avizované kandidáty si myslí, že bude dobře, když Zeman opět zvítězí.

Zeman byl do funkce zvolen v lednu 2013 a nastoupil do ní na začátku března téhož roku. Ve vypjatých volbách tehdy porazil Karla Schwarzenberga (TOP 09). Jeho prezidentství provázejí ostré střety s odpůrci, kteří kritizují některé Zemanovy výroky či názory, výběr spolupracovníků, kterými se obklopil, a vztah k Rusku a Číně. Zeman se i tak těší podle průzkumů vysoké důvěře lidí.

Kdo se Zemanovi ve volbách postaví, zatím není jasné. Zájem ucházet se o úřad hlavy státu dosud vedle podnikatele a textaře Michala Horáčka oficiálně oznámili podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Rozhovor s Michalem Horáčkem čtěte zde:

Michal Horáček: Nechci, abychom byli chudinskou periférií Západu

Další tak teprve chtějí učinit, část na Zemanovo rozhodnutí čekala. Jako o možných vyzyvatelích se mluví třeba o končícím šéfovi Akademie věd Jiřím Drahošovi, ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO) nebo bývalém velvyslanci v USA a Rusku Petru Kolářovi.

O kandidatuře na Hrad uvažuje také europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09). "Souboj o směrování země pokračuje. Spojme síly. Nikdo není neporazitelný!" napsal na twitteru.

Zeman se rusky ironicky označil za Putinova agenta

Zeman na dnešní tiskové konferenci také řekl, že jej v květnu doprovodí na cestě do Číny podnikatel Petr Kellner. Nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF se s prezidentem sešel v úterý na Hradě. Zeman ale dnes na novinářský dotaz odmítl, že by s Kellnerem mluvil o financování své prezidentské kampaně.

Na závěr své dnešní tiskové konference se Zeman v ruštině ironicky označil za agenta Ruska, Číny, nové americké administrativy i Izraele. Do svého ruského vyjádření vmísil i některá česká slova. Vážně potom na závěr odpovědi řekl, že je pouze agentem České republiky.

Horáček kritizuje Zemana, že se nechce účastnit debat

"Prezident Zeman odmítl účast ve všech předvolebních debatách s ostatními kandidáty. Naruší tak demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny," reagoval dnes na Zemanovo oznámení Horáček. Dodal, že on si za svým programem stojí a příležitost seznámit s ním veřejnost vítá. "A hlavně: Nebojím se!" dodal. Na twitteru pak reagoval na Zemanovu lámanou ruštinu na tiskové konferenci. "Ja něrazuměju, pačimu gaspadin Zjeman něchačajet těleviznaja diskusaja demokratišiskaja," napsal.

Tagy: Česko domácí prezidentské volby prezidentské volby 2018

Zdroje: ČTK,vlastní