Zeman: odmítne-li Senát některého z adeptů, dodám neprodleně další jména

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman označil za legitimní a samozřejmé, pokud by Senát nyní některého z jeho kandidátů na ústavní soudce odmítl. Poznamenal ale, že všechny čtyři adepty navrhl na základě stanoviska odborníků. Nejmenší podporu má v horní komoře bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný, jehož nominaci senátní ústavně-právní výbor nedoporučil. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně právního výboru za KDU-ČSL Výborný získal souhlas s nominací pouze v senátním výboru pro lidská práva. Oba výbory pak doporučily schválit současného předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyni Nejvyššího správního soudu Kateřinu Šimáčkovou a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida. 

Zeman se jmenovitě přimluvil pouze za zvolení Rychetského. Poznamenal ale, že jeho hendikepem může být to, že chce být v týmu ústavních soudců pouze další tři roky, tedy do roku 2017. Prezident proto přislíbil vynaložit "veškerou svoji nepopiratelnou výmluvnost, jakož i osobní kouzlo", aby Rychetského v případě zvolení přiměl zůstat ústavním soudcem dalších deset let. 

Pokud by Senát některého z nynějších kandidátů odmítl, Zeman slíbil urychleně navrhnout dalšího. "V případě ústavních soudců výrazně převyšuje nabídka nad poptávkou," poznamenal.

Tagy: Ústavní soud prezident ČR

Zdroje: ČTK