Zeman nechce protiruské sankce, dokud se definitivně neprokáže vina Moskvy

- Aktuality autor: Petr Kubec

V případě, že se prokáže, že Moskva poslala na Ukrajinu invazivní jednotky, měla by Evropská unie v protiruských sankcích přitvrdit, prohlásil v úterý prezident Miloš Zeman. Oproti tomu ministr obrany Martin Stropnický (ANO) je názoru, že invaze je jasně prokázaná a tvrdší sankce jsou tedy nevyhnutelné.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Na otázku novinářů, jestli má Česko podpořit připravované zpřísnění sankcí, hlava státu odvětila: "Pouze tehdy, jestliže se jednoznačně prokáže, že Rusko skutečně vyslalo invazní jednotky na východní Ukrajinu."

Podle Stropnického je to přitom zřejmé. NATO minulý týden hovořilo o více než tisícovce ruských vojáků bojujících na východě Ukrajiny, podle ministra obrany je ale toto číslo již překonáno. "Už se otevřeně mluví o několika tisícovkách. To, co já mám jako poslední informace, tak je spíš kolem pěti tisíc," řekl dnes novinářům. "Je to už otevřená agrese," poznamenal.

Zeman dnes také reagoval na slova premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který si na víkendové Evropské radě vyhradil právo s některými navrženými sankcemi nesouhlasit. "Já si myslím, že toto vyjádření by mělo zaznít teprve v okamžiku, kdy buď invaze bude, pak bych tvrdší sankce podpořil, a nebo naopak invaze nebude, a v tom bych se přimluvil, aby žádné sankce nebyly, a aby nastalo jednání a během toho jednání, aby bylo uzavřeno příměří," uvedl k tomu prezident.

Česko již má návrh nových sankcí k dispozici a ve středu se jím bude zabývat vláda. Sobotka dnes řekl, že k němu bude mít země výhrady. Zatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš spíše souhlasí s postojem premiéra, koaliční lidovci požadují tvrdší postup vůči Rusku.

"Zastáváme postoj, že pouze tvrdé sankce proti Rusku jsou v tento moment jediný účinný nástroj kromě vojenského řešení, abychom se dokázali vymezit vůči Rusku," shrnul dnes názor KDU-ČSL její místopředseda Jan Bartošek.

Stropnický zase naznačil, že ne všichni ministři za ANO nutně sdílí postoj Babiše. "Kdo kritizuje třeba sankce, dobře je to legitimní, ať navrhne variantu. Kdo říká, že jediné řešení je diplomatické, fajn. Jaké jsou zatím úspěchy diplomatického jednání?," ptal se novinářů.

Tagy: Rusko EU Česko armáda Ukrajina Evropská unie milos zeman ČR protiruské sankce český prezident rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK