Zeman našel náhradu za Veseckou pro Královéhradecký kraj

- Aktuality autor: red

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, aby novým krajským státní zástupcem v Hradci Králové jmenoval Pavla Hochmanna, dosavadního náměstka královéhradeckého krajského státního zástupce.

"Po odborné i osobnostní stránce splňuje všechny požadavky kladené v současné době na vedoucího státního zástupce," sdělila ve čtvrtek mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. V souvislosti s novým zástupcem v Hradci Králové se zatím ale hovořilo o Anně Jahodové, které bylo vedení úřadu svěřeno v roce 2005 po odchodu Renaty Vesecké. Hochmann s případným jmenováním do funkce souhlasil.

Specialista na trestní právo

Podle mluvčí Zemana k navrhnutí Hochmanna vedla hlavně jeho odborná specializace, a to s ohledem na zamýšlenou změnu v zákoně o státním zastupitelství. "Pan Hochmann se specializuje na trestní právo a paní Jahodová má netrestní oblast," uvedla Markusová a doplnila, že v chystané změně zákona nejvyšší státní zástupce navrhuje, aby u vedoucích státních zástupců bylo zaměření spíše na trestní oblast.

"Nejvyššímu státnímu zástupci jsem již dal souhlas s mým jmenováním do funkce," řekl ve čtvrtek třiačtyřicetiletý Hochmann. Své případné záměry v čele hradeckých žalobců zatím ale nekomentoval.

Po odchodu Vesecké

Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula v pondělí prohlásil, že v případě potřeby ministru podá návrh právě na jmenování Jahodové. Podle něj totiž žalobkyně už tuto funkci vykonává, formálně však není její pozice zákonně upravena. Ministerstvo by podle něj mělo tento stav napravit, v tomto smyslu se na ně prý již obrátil.

Místo šéfky krajského státního zastupitelství se uvolnilo v roce 2005, kdy ho opustila v současnosti již bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká. Pozice pak byla ministerským dekretem svěřena Jahodové.

Veseckou odvolala vláda z funkce nejvyšší státní zástupkyně loni v říjnu. Její možný návrat na místo šéfky Krajského zastupitelství v Hradci Králové nedlouho předtím připustil Pospíšil. Proti této možnosti se však zvedla vlna nevole ze strany státních zástupců, kteří proti jejímu znovujmenování sepsali petici.

Tagy: zeman zástupce hradec

Zdroje: ČTK