Zeman na Slovensku: Babiš jako důkaz a sny o knedlících

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 12. 2017 16:58) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman se při úterní návštěvě Slovenska vyslovil pro otevření Českého domu v Bratislavě, na tiskové konferenci po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou také vyjádřil přesvědčení, že vztahy mezi ČR a Slovenskem ani v budoucnu nebudou zatěžovat vážnější problémy. Při návštěvě však také zkritizoval nedávné výroky šéfa německé sociální demokracie Martina Schulze. 

Miloš Zeman a Andrej Kiska při setkání v Bratislavě

Miloš Zeman a Andrej Kiska při setkání v Bratislavě,zdroj: Facebook Jiřího Ovčáčka

"Byl jsem přítomen otevření Slovenského domu v Praze. Celou dobu se jedná o otevření Českého domu v Bratislavě, kde by byla půvabná hospůdka s českým pivem, s českou kuchyní. Něco, co by obohatilo Bratislavu z kulinářského hlediska. Zatím jsem slyšel celou řadu výmluv a výkladů, že něco nejde," řekl k případnému otevření Českého domu Zeman.

Podle informací Bratislava ve zmiňované otázce vidí problém na české straně, která prý nevybrala konkrétní budovu.

"Chtěl bych vyjádřit přesvědčení, že vztahy mezi našimi zeměmi ani v budoucnosti nebudou zatíženy žádnou vážnější problematikou, než je ten Český dům," uvedl Zeman.

Dodal, že důkazem dobré spolupráce obou národů je, že jmenoval českým premiérem příslušníka slovenské národnostní menšiny, rodáka z Bratislavy Andreje Babiše. Možnosti zlepšení spolupráce mezi oběma státy vidí Zeman ve vojenské oblasti a zbrojním průmyslu.

Od předsedy slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Danka se Zemanovi zase dostalo podpory v kandidatuře na další funkční období hlavy státu.

"Netajím se tím, že v mnoha názorech se s panem prezidentem (Zemanem) shoduji a věřím, že v prezidentském úřadu zůstane i po nejbližších volbách," řekl podle tiskového odboru slovenské sněmovny Danko, který se zúčastnil slavnostního oběda obou prezidentů.

Slovenský prezident Kiska uvedl, že z pohledu bilaterálních vztahů mezi oběma státy bývalé federace jen stěží lze dělat ještě něco lépe.

"S radostí jsem mohl konstatovat, že neznám dvě země, které by měly k sobě tak blízko jako Česká a Slovenská republika. Naše vztahy jsou na výborné úrovni," řekl Kiska. Zároveň ocenil, že Zeman dodržel tradici a na poslední oficiální návštěvu před prezidentskými volbami přijel na Slovensko.

Kiska zároveň připomněl, že Slovensko a Česko se liší v tom, že země pod Tatrami již zavedla jednotnou evropskou měnu euro. "Jsme velmi spokojeni s tím, že naše země euro přijala. Bylo velmi silným impulzem pro rozvoj naší ekonomiky, uvedl Kiska.

Podle Zemana v České republice je spíše odpor vůči euru. Dodal, že Češi mají obavu, že Evropský stabilizační mechanismus je nastaven tak, že by čeští daňoví poplatníci mohli platit dluhy zadluženého Řecka.

Zeman zkritizoval Schulze 

Zeman také v Bratislavě kritizoval nedávné výroky šéfa německých sociálních demokratů Martina Schulze.  Učinil tak v reakci na dřívější vyjádření Schulze, který se vyslovil pro to, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace.

"Já jsem se vždy a dlouhodobě veřejně označoval za eurofederalistu. Takže by mě mohlo potěšit prohlášení Martina Schulze - jdeme do vytvoření Spojených států evropských, komu se to nelíbí, ať vypadne. Myslím si, že nikdo neudělal větší škodu myšlence eurofederace, než Martin Schulz tímto svým prohlášením," řekl Zeman novinářům.

Podle Zemana integrace v rámci EU může být výraznější v jedné oblasti a pomalejší v jiné oblasti. Jako příklad uvedl daňovou harmonizaci.

Za nereálný dříve označili Schůlzův plán na federalizaci Evropské unie končící český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek i místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Naopak, slovenský premiér Robert Fico iniciativu Schulze otevřeně neodmítl. Fico v pondělí řekl, že je povinností Slovenska zúčastnit se takové diskuse. Zopakoval také, že Slovensko by se mělo stát součástí takzvaného jádra EU.

Schulz minulý týden na sjezdu své SPD řekl, že členské země EU by měly přijmout společnou ústavní smlouvu. Kdo bude proti, má prý z unie vystoupit. S jeho námětem se ale neztotožnila ani kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Schulzovy návrhy nejsou nijak nové. Už v letech 2002 až 2003 vytvořil Konvent EU Evropskou ústavu, která ale neprošla referendy ve Francii a Nizozemsku. Euroústavu nahradil posléze jiný reformní dokument - lisabonská smlouva o fungování unijních institucí.

Tagy: Slovensko Německo Česko zahraničí domácí Evropská unie český prezident slovenský prezident česká politika slovenská politika

Zdroje: ČTK