Zeman na Hradě rozdával vyznamenání. Jeho odpůrci zaplnili Staroměstské náměstí

AKTUALITA - Aktuality autor: von

V Česku proběhly v pátek nejkontroverznější oslavy založení samostatného státu. Někteří politici se odmítli na protest proti neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu zúčastnit slavnosti na pražském Hradě a podpořili demonstraci proti prezidentovi na Staroměstském náměstí. Prezident Miloš Zeman vyznamenal na Hradě 30 lidí, mezi nimi pražského arcibiskupa Dominika Duku, ekonoma Valtra Komárka i zpěváka Daniela Hůlku.

Prezident Miloš Zeman vyznamenal i pražského arcibiskupa Dominika Duku

Prezident Miloš Zeman vyznamenal i pražského arcibiskupa Dominika Duku,zdroj: Profimedia

"Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli," řekl Zeman ve Vladislavském sále. Jejich zásluhy jsou podle prezidenta spojeny s kořeny české státnosti, mezi které patří legionářská a sokolská tradice, tradice boje proti nacismu i křesťanská tradice. Připomněl Pražské jaro z roku 1968 i revoluci proti komunistické totalitě v roce 1989. Oceněné podnikatele spojil s tradicí baťovského podnikání. Malý a slabý kořínek české státnosti podle Zemana vznikl v roce 2004 vstupem České republiky do Evropské unie.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka získali in memoriam bývalý prognostik Valtr Komárek, jedna z klíčových postav listopadových události roku 1989, dále herec a režisér Jan Kačer a Hanuš Holzer, dlouholetý český honorární konzul ve Švýcarsku. Medaili za hrdinství Zeman udělil podle očekávání Jiřímu Nesázalovi, který se loni postavil proti střelci z Uherského Brodu. Stejné ocenění in memoriam získal odbojář a starosta Vsetína Josef Sousedík, kterého koncem roku 1944 popravilo gestapo. Zeman vyznamenal také zpěváka Daniela Hůlku, který ho podpořil v prezidentské volbě, a režiséra Juraje Jakubiska.

Třicet vyznamenaných je méně, než dříve uváděný počet. Vicepremiér Andrej Babiš před týdnem po schůzce s prezidentem uvedl, že Zeman se chystá ocenit 31 lidí.

Ve svém projevu prezident nezmínil spor kolem Jiřího Bradyho, kterého Zeman podle ministra kultury Daniela Hermana vyškrtl ze seznamu oceněných v odvetě za to, že se Bradyho příbuzný Herman proti Zemanově vůli sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Hrad takovou souvislost odmítá. Kvůli neocenění Bradyho, který přežil koncentrační tábor a věnuje se osvětě o holocaustu, dnes na Hrad nepřišli zástupci lidovců, ODS a TOP 09 a také bývalá první dáma Dagmar Havlová.

Alternativní oslavy moderoval Zemanův vyzyvatel

Někteří z nich dorazili na alternativní oslavu na Staroměstském náměstí, kde se sešlo několik tisíc lidí. "Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoct," řekl na shromáždění Brady. Akci moderoval textař a skladatel Michal Horáček, Hrad ji proto označil za start jeho prezidentské kampaně. Ze shromáždění se stovky lidí s českými a tibetskými vlajkami vydaly na protestní pochod před Pražský hrad, kde vzdávali hold bývalým prezidentům T. G. Masarykovi a Václavu Havlovi a pro Zemana propagujícího obchod s Ruskem a čínské investice v ČR přinesli symbolický řád východních větrů.

V názoru na neúčast politiků na dnešním ceremoniálu ve Vladislavském sále je česká společnost rozdělena. S bojkotem akce podle průzkumu Nielsen Admosphere souhlasilo 45 procent lidí, proti bylo 41 procent. Podle zjištění agentury Median naproti tomu s neúčastí politiků na Hradě nesouhlasí 47 procent lidí, dvě pětiny souhlasí.

Ke shromážděním na podporu demokracie vyzvaly českou veřejnost desítky umělců sdružení v Petičním výboru na obranu demokracie. Při příležitosti státního svátku kritizovali kroky vlády a prezidenta, hlavně ve vztahu k Číně. V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle nich lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat.

Bez komentáře Hrad nechal páteční jmenování generálů. Zeman jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů, nevyhověl tak dvěma ze 13 nominací schválených vládou. Mezi povýšenými nebyli generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal a jeho náměstek pro vzdělávání Simon Michailidis, což některá média spojují s tím, že nominující ministr spravedlnosti Robert Pelikán otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy.

Vznik státu si dnes politici s vojenskými veterány připomněli na pražském Vítkově, na Hradčanském náměstí složilo přísahu 840 rekrutů. V Praze také demonstrovali lidé proti vládě. Slavilo se i mimo metropoli, třeba na Pelhřimovsku vyvěsili rekordních 1657 českých vlajek.

Tagy: Česko domácí státní svátek 28.října český prezident výročí a oslavy

Zdroje: ČTK