Zeman mluvil s Válkovou o politických tlacích na vyšetřování

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman dnes mluvil s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) o politických tlacích na vyšetřování kauz. Válková se zmínila třeba o údajném tlaku ve sporu o odvolání šéfa věznic, řekli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a sama ministryně.

Helena Válková

Helena Válková,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Pan prezident vyjádřil obecně podporu úsilí paní ministryně, aby vyšetřování ekonomických kauz, ekonomické kriminality nebylo ovlivňováno nebo brzděno politickými vlivy. To platí pro větší počet kauz, netýká se to nějaké konkrétní kauzy," řekl mluvčí hlavy státu.

Válková řekla, že s prezidentem mluvila o několika mediálně sledovaných aktuálních případech. "Vyjadřovala jsem se třeba i k té kauze v oblasti vězeňství," uvedla. Ministryně nedávno zahájila řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, protože není spokojena s jeho přístupem k ministerské kontrole služby. Dohnal to odmítl jako záminku a kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení. "V této souvislosti jsem se zmínila o propojení některých lidí na ODS," doplnila Válková. Uvedla například jméno bývalého náměstka pro vězeňství a justici na ministerstvu spravedlnosti Daniela Voláka (ODS).

Podle Válkové je ale nesmysl, že by chtěla šéfa věznic odvolat jen kvůli možnému spojení s ODS. "Je mi úplně jedno, jestli jde o ODS, sociální demokracii nebo ANO. Kdyby to byl někdo z ANO, postupovala bych stejně," řekla.

"Pan prezident vyjádřil důvěru v to, že postupuji tak, jak si myslím, že je to správné, bez ohledu na to, jestli jde o někoho, kdo disponuje miliardami, nebo o někoho, kdo je na řídící úrovni v nějaké instituci, ve které chci třeba provést kontrolu," doplnila ministryně. "Odcházela jsem s příjemným pocitem, že podporu mít budu," dodala Válková ke schůzce s prezidentem.

Tagy: Ministerstvo spravedlnosti

Zdroje: ČTK