Zeman: Kancléř Mynář si musí co nejrychleji dodělat prověrku

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Hradní kancléř Vratislav Mynář si musí co nejrychleji dodělat bezpečnostní prověrku, jinak mu hrozí, že o tento post přijde. V České televizi to řekl prezident Miloš Zeman. Mynář, který žádost o vydání prověrky před volbami pozastavil, nemůže kvůli chybějící prověrce zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních. Podle Zemana Mynář předpokládal, že se stane poslancem, a nebude prověrku potřebovat. Mynář kandidoval za SPOZ, která ale ve sněmovních volbách propadla. 

Miloš Zeman a Vratislav Mynář

Miloš Zeman a Vratislav Mynář,zdroj: isifa/MAFRA/Dalibor Glück

Zemanovi nevadí, že Mynář ve sněmovních volbách kandidoval. Pokud ale padla představa, že bude poslancem a postu kancléře se vzdá, musí si bezpečnostní prověrku dodělat. "Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného," řekl k Mynářovi Zeman

Mladá fronta Dnes (MfD) dříve uvedla, že Mynář se bez prověrky na stupeň tajné či přísně tajné nemůže účastnit například projednávání informací od zpravodajských služeb. Vedle jednání vlády Mynář nemůže ani na Bezpečnostní radu státu, zasedání EU či Severoatlantické aliance. Na důvěrná jednání tak vysílá šéfa bezpečnostního odboru Jana Fulíka nebo svého zástupce Petra Mužáka. 

Podle MfD prosakovaly z Hradu i ze strany zemanovců informace, že Národní bezpečností úřad nechce Mynářovi prověrku na stupeň tajné či přísně tajné udělit kvůli jeho podnikání s kontroverzními lidmi - třeba s Radimem Masným z Opavy. 

Zdroje: ČTK