Zeman ještě nedá Sobotkovi zelenou pro sestavení nové vády

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 11. 2013 19:56) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman ve středu v Lánech ještě nepověří předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku jednáním o sestavení vlády. V Rádiu Impuls řekl, že by pokládal za rozumné, pokud by se tak stalo příští týden. Premiérem by Zeman Sobotku případně jmenoval až po plném návratu do úřadu po vyléčení zraněného kolena, tedy začátkem prosince.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/David Neff

"Považoval bych za docela rozumné, kdyby to bylo už příští týden z toho prostého důvodu, že prezidentský mandát je přeci jenom silnější karta ve hře, a myslím si, že tuto silnější kartu bude Bohuslav Sobotka při současném rozložení sil v Parlamentu potřebovat," řekl prezident k Sobotkovu pověření.

Zeman mu nebude dávat žádný termín pro ukončení jednání o vládě. "Pouze ho upozorním, že pokud bych ho jmenoval premiérem, tak bude muset počkat, protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," podotkl Zeman. Dodal, že mu dá rád více času.

ČSSD začíná vyjednávat o vládě s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Zeman souhlasil s názorem, že taková koalice je v současné situaci nejmenším zlem. Nejlepší by byla podle něho menšinová vláda sociální demokracie, musela by ale mít víc než nynějších 50 poslanců. Vláda ČSSD za podpory ANO a KDU-ČSL by podle Zemana byl "velmi křehký a nestabilní útvar". Prezident by si přál, aby možná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL vydržela.

Prezident zopakoval, že bude chtít po ministrech negativní lustrační osvědčení. Jeho nutnost podle něho dokládá několik právních rozborů, které si nechal zpracovat. Problém by s tím mohl mít šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se kvůli svému vedení ve svazcích někdejší Státní bezpečnosti soudí se slovenským Ústavem paměti národa. Zeman podotkl, že pokud by byl účinný služební zákon přijatý ještě za jeho vlády, povinnost ministrů mít negativní lustraci by odpadla.

Jednání o nové vládě ztížil rozkol v ČSSD, k němuž přispěla i utajovaná povolební schůzka několika tehdy vysoce postavených sociálních demokratů u Zemana v Lánech. "Na lánské schůzce se nedohadoval žádný komplot," zdůraznil dnes prezident. Pětice členů ČSSD podle něho o přijetí požádala - podobně se Zeman sejde se Sobotkou, ve čtvrtek s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a v pátek s premiérem Jiřím Rusnokem. Chyba podle prezidenta nebyla v lánské schůzce, ale v jejím zapírání. Svůj vztah se Sobotkou označil za profesionální.

Tagy: nová vláda sestavování kabinetu předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK