Zeman je proti obnovitelným zdrojům energie, preferuje jádro

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman nepokládá za správné, aby se příliš zvyšoval podíl obnovitelných zdrojů energie. Podle něj jsou drahé a subvencemi vysávají státní rozpočet. Také zvyšují ceny pro domácnosti a výrobce, řekl dnes prezident u příležitosti otevření Střediska pro civilní jadernou spolupráci mezi USA a Českou republikou. Jaderná energetika má podle Zemana budoucnost, protože není producentem skleníkových plynů.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

"Jsem přesvědčen, že jaderná energetika bude mít rostoucí místo v energetickém mixu. Mimo jiné i z ekologických důvodů," řekl Zeman v budově ČVUT v Dejvicích, kde centrum otevřel. "Chtěl bych při této příležitosti zdůraznit, že nepokládám za správné, aby se přehnaně zvyšoval podíl takzvaných obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Jednak proto, že jsou to zdroje nestabilní a za druhé proto, že jsou to zdroje drahé," uvedl Zeman.

Podle prezidenta představují nejvyšší zátěž pro státní rozpočet subvence, které stát na obnovitelné zdroje energie uvalil. "Těmito subvencemi jednak vysávají státní rozpočet a jednak zvyšují ceny elektřiny jak pro domácnosti, tak pro výrobce," řekl Zeman.

Spojené státy podle hlavy státu mají výrazně levnější energii než Evropská unie, což se podepisuje na jejich lepším ekonomickém růstu.

Praha a Washington dneškem zahajují hlubší etapu vzájemné spolupráce v jaderné energetice. Kromě otevření Střediska pro civilní jadernou spolupráci odpoledne ministr průmyslu Jan Mládek a ministr energetiky USA Ernest Moniz podepíšou dohodu o spolupráci na civilním výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energetiky.

Tématem jednání ministrů bude spolupráce obou zemí v jaderné oblasti. Dále se budou zabývat rusko-ukrajinskou krizí a energetickou bezpečností, břidlicovým plynem a možností jeho vývozu z USA do zemí EU. Diskutovat budou i o nové dohodě o transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Mládek a Moniz se budou zabývat rovněž dostavbou jaderné elektrárny Temelín, kde je americká společnost Westinghouse jedním z uchazečů o dodávky zařízení. Dalším bodem jednání je informace o projektu vzájemné spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje vysokoteplotních reaktorů čtvrté generace.

Společné centrum civilní jaderné spolupráce bylo připravováno v součinnosti ministerstva zahraničních věcí, ministerstva školství a Českého vysokého učení technického.

Tagy: Zemanovy návrhy

Zdroje: ČTK