Zeman je proti církvím, smlouvy by se neměly uzavírat, říká

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Nastupující prezident Miloš Zeman by na místě předsedy vlády počkal s podpisem restitučních smluv s církvemi na rozhodnutí Ústavního soudu. Zeman to dnes řekl novinářům po příjezdu do své pražské kanceláře.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Mediafax

Opoziční ČSSD, jejímž byl Zeman dříve předsedou, požádala soud, aby předběžným opatřením zakázal dnešní podpis smluv. Soudci se však dnes nesejdou, jedním z důvodů je fakt, že podnět ČSSD dostali na poslední chvíli. 

Lhůta pro uzavření smluv o vypořádání mezi státem a jednotlivými církvemi trvá do 30. září letošního roku. "Já nejsem premiér, ale na místě pana premiéra bych vyčkal, pokud ten termín byl do září, na rozhodnutí Ústavního soudu," řekl novinářům Zeman

Také generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek dnes řekl, že by bylo korektní a zodpovědné, kdyby vláda s podpisem smluv s církvemi nespěchala a počkala na rozhodnutí soudu. 

Opozice se snaží

"Lze říci, že si vláda musí být vědoma, přistoupí-li k podpisu smluv ještě před rozhodováním Ústavního soudu, značných finančních nákladů pro stát, jež by mohly vzniknout v případě, že by Ústavní soud později návrhu vyhověl," uvedl Langášek. 

Sporné smlouvy se týkají peněžní části církevních restitucí. Vláda je podepisuje s 16 církvemi a náboženskými společnostmi. Jako náhradu za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat během 30 let celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci. 

Ústavní soud nyní eviduje tři návrhy opozičních zákonodárců na zrušení celého zákona o církevních restitucích. Podali je sociální demokraté, Věci veřejné s podporou skupiny senátorů a komunisté.

Tagy: ČSSD církevní restituce Ústavní soud levice

Zdroje: ČTK