Zeman: Fischer by měl být transparentní v otázce splacení dluhů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministr financí Jan Fischer by měl být co nejvíce transparentní v otázce původu peněz, díky nimž uhradil dluhy z neúspěšné prezidentské kampaně. Novinářům to dnes v Červeném Kostelci řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj je záležitostí Fischera a předsedy úřednické vlády Jiřího Rusnoka, jak se k problému původu peněz postaví. 

Jan Fischer

Jan Fischer,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Sám se domnívám, že není důvod cokoli utajovat a že je užitečné být maximálně transparentní," řekl novinářům Zeman. Fischer se stal nejkontroverznější postavou úřednické vlády poté, co na jeho účet začátkem července přišlo několik darů v řádu milionů korun. Rychlý příliv peněz vyvolal řadu spekulací. 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že by měl Fischer ve vládě skončit. Řada politických stran ministra financí vyzvala, aby původ peněz uspokojivě vysvětlil. Fischer se hájí tím, že financování jeho kampaně bylo zcela průhledné. 

Zeman se dnes také vyjádřil ke středečnímu hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. "Pouze Sněmovna sama se může rozpustit a je její výsostné rozhodnutí, zda to zítra učiní, nebo ne," odpověděl na novinářský dotaz Zeman

Poslanci budou ve středu vůbec poprvé hlasovat o rozpuštění Sněmovny, které je cestou k předčasným volbám. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Zeman instaloval úřednický kabinet. 

Ke schválení návrhu na rozpuštění Sněmovny je třeba nejméně třípětinová většina hlasů všech poslanců, tedy 120. K opozici by se tak museli přidat členové dolní komory za ODS nebo TOP 09. Strany bývalé koalice ale deklarovaly, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří. Dolní komora by tedy pokračovala.

Tagy: prezident Miloš Zeman úřednická vláda

Zdroje: ČTK