Zeman dá peníze za nalezení Peroutkova textu, když Ovčáček selže

- Aktuality autor: pal

Prezident Miloš Zeman chce vypsat odměnu pro toho, komu se podaří najít článek Ferdinanda Peroutky s názvem 'Hitler je gentleman', pokud ho do června neobjeví mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident to uvedl v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz. Zeman ale neupřesnil, o jak vysokou částku půjde. Zatím je jisté jen to, že odměnu vyplatí z vlastní kapsy. 

Zeman slíbil, že se omluví, když se Peroutkův text nenajde

Zeman slíbil, že se omluví, když se Peroutkův text nenajde,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pomalu nekonečný příběh s hledáním tajemného textu, ve kterém Peroutka oslavuje nacismus, získává poněkud absurdní nádech. Pokud se ho Ovčáčkovi nepodaří najít do konce června, Zeman vypíše odměnu. Prezident přitom už v lednu slíbil, že když se inkriminovaný článek nepodaří najít, za své výroky se omluví. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová mezitím kvůli Zemanovi zažalovala stát. 

"Pokud Jiří Ovčáček tento článek nenajde do 30. června, tak z vlastní kapsy vypíšu cenu pro toho, kdo ten článek objeví. Protože vím, že vím na sto procent, že ten článek existuje, protože jsem ho sám četl," uvedl Zeman pro Blesk. Kolik šťastnému nálezci vyplatí, neupřesnil. Řekl jen, že to bude "částka dostatečná na to, aby motivovala archivního badatele" k nalezení článku.

Spory o Peroutkovo dílo začaly letos v lednu, kdy prezident prohlásil, že novinář jako člověk selhal a v časopise Přítomnost uveřejnil článek 'Hitler je gentleman', v němž obdivoval nacismus. Novinářovo pochybení mají ilustrovat i články, které Ovčáček zveřejňuje na stránkách Hradu. Nedávno se mezi Peroutkovými "závadnými" texty objevil i článek Dynamický život, za který Peroutka skončil v koncentračním táboře. 

Tagy: Česko český prezident dějiny a fakta

Zdroje: ČTK