Zeman chce za každou cenu zablokovat služební zákon

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Miloš Zeman hodlá podat stížnost k Ústavnímu soudu, pokud poslanci prosadí novelu služebního zákona. Prezident tak v úterý varoval Sněmovnu. Poté se nechal slyšet, že služební zákon nepovede k odpolitizování státní správy, ale právě naopak k její politizaci.

Český prezident Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman varoval Sněmovnu, že pokud přes jeho veto prosadí novelu služebního zákona s politickými náměstky, obrátí se kvůli nim se stížností na Ústavní soud. Řekl to v úterý poslancům.

Současný návrh novely služebního zákona nepovede k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Poslancům to v úterý řekl prezident Miloš Zeman. Vláda podle něho nesplnila slib ze svého prohlášení a z koaliční smlouvy. Zeman kritizoval funkce politických náměstků a hovořil kvůli nim o případném vetu předlohy.

"Jsem přesvědčen, že navrhovaný zákon nejenže není depolitizací státní správy, ale je naopak její zesílenou politizací," řekl prezident.

Současná předloha vzešla z dohody vládní koalice s pravicovou opozicí. Sněmovna by v úterý měla poslat normu s touto úpravou do závěrečného schvalování, jež by se mělo uskutečnit v půlce přespříštího týdne. Ve sněmovním systému se již objevila řada dalších pozměňovacích návrhů.

Nejnovější verze návrhu předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme ministerstvo vnitra, na němž vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl taky jeden z požadavků pravice.

Tagy: Česko Ústavní soud milos zeman ČR služební zákon veto

Zdroje: ČTK