Zeman: Boj s terorismem je úkol celého civilizovaného světa, tudíž i ČR

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Boj proti mezinárodnímu terorismu je společným úkolem nejen České republiky a Izraele, ale celého civilizovaného světa. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl na úvod setkání s izraelským prezidentem Šimonem Peresem v Jeruzalémě. S teroristy se podle něj nevyjednává, ale bojuje. Vyjednávání je pouze činí silnějšími, řekl prohlásil Zeman, který zároveň označil Izrael za ostrov demokracie na Blízkém východě. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Radek Kalhous

Jednání s Peresem bylo krátce po zahájení přerušeno, neboť izraelský prezident musel odjet za umírajícím rabínem Ovadiou Josefem. Izraelské úřady později oznámily skon tohoto duchovního vůdce sefardských židů. Prezidenti Česka a Izraele se mají znovu sejít dnes pozdě odpoledne. 

Zeman se s Peresem setkal na úvod své třídenní oficiální návštěvy Izraele. V projevu navázal na svou řeč, kterou přednesl při letošní návštěvě Berlína. Tehdy i nyní hovořil o mírné politice Evropské unie proti teroristům, kterou považuje za podobně chybný přístup, jakým byla ve 30. letech minulého století politika ústupků západních mocností vůči nacistickému Německu. 

"Žádná vyjednávání s teroristy, ale boj. Protože když s nimi nebojujete, následkem je posílení mezinárodního terorismu. Budoucí boj bude mnohem komplikovanější než ten současný," řekl Zeman

Česká republika podle něj vyjadřuje plnou podporu Izraeli jako ostrovu demokracie a "technologickému tygru". "Byl jsem přítelem, jsem přítelem a budu přítelem," pronesl Zeman na adresu židovského státu. 

Prezident připomněl, že Česko nedávno nabídlo, aby jeho vojáci působili v rámci mise OSN na Golanech. České ministerstvo obrany také vysílá dopravní letadlo CASA s posádkou na Sinajský poloostrov. Zeman vyzdvihl i fakt, že ČR v rámci Evropské unie podpořila zařazení vojenského křídla libanonského hnutí Hizballáh na evropský seznam teroristických organizací. Izrael tento unijní krok v červenci uvítal. 

Důležitost boje s terorismem Zeman zdůraznil i při pozdějším setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. 

Tagy: terorismus prezidentův projev

Zdroje: ČTK