Zelení si zvolili nové vedení, předsedkyní se stala Jana Drápalová

- Aktuality autor: roj

Novou předsedkyní Strany zelených se v sobotu na sjezdu v Brně stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová. Prvním místopředsedou zvolili starostu Prahy 4 Petra Štěpánka.

Novou předsedkyní Strany zelených se stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová

Novou předsedkyní Strany zelených se stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová,zdroj: isifa/MAFRA/Anna Vavríková

Drápalová získala slušný mandát 115 hlasů ze 198 možných. Delegáti jí tak dali přednost před Štěpánkem a studentem Tomášem Schejbalem, kteří se taktéž o křeslo ucházeli. Jako hlavní cíle si Drápalová dala lepší sjednocení strany a úspěch v krajských volbách v roce 2016.

Štěpánek v kandidatuře na prvního místopředsedu neměl protikandidáta, protože vsetínský zastupitel Michal Berg a člen pražské buňky Jan Šlechta se kandidatury vzdali.

Protože se sjezd konal předčasně kvůli rezignaci bývalého předsedy Ondřeje Lišky, budou mandáty Drápalové a Štěpánka platit jen do dalšího řádného sjezdu, tedy polovinu času.

Na dnešním programu jsou změny stanov, konkrétně zavedení gendrově vyváženého modelu vedení strany po vzoru německých Zelených. Stranu by tak prostřednictvím takzvaného spolupředsednictví řídili dva spolupředsedové – muž a žena. Pokud si dnes delegáti tento model odhlasují, dva předsedové vzejdou už z příštího sjezdu.

Tagy: Česko Strana zelených česká politika

Zdroje: ČTK