Zelení, KDU-ČSL a Starostové chystají v Praze společnou kandidátku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Do podzimních pražských komunálních voleb chtějí jít na společné kandidátce Strana zelených (SZ), KDU-ČSL a Starostové a nezávislí (STAN). Strany se již blíží ke koaliční dohodě, sdělil krajský tajemník STAN Michal Vítů. Pokročilá jednání potvrdili i zástupci KDU-ČSL a SZ. Podle Mladé fronty Dnes by chtěla STAN do čela kandidátky postavit bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla.

Volby

Volby,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Podle předsedkyně pražských Starostů a nezávislých Jany Plamínkové se koaliční jednání rychle blíží dohodě. "Se Zelenými nás spojuje zájem o životní prostředí a zájem o občanskou společnost, s lidovci zase zodpovědnost a důraz na podobné morální hodnoty," poznamenala.

Rozhovory potvrdili i šéfové pražské SZ Petr Štěpánek a KDU-ČSL Jan Wolf. Se Stranou zelených se prý lidovci o společné kandidátce baví již asi tři roky, se STAN od začátku roku. Vedení pražské KDU-ČSL již také případnou spolupráci schválilo. Wolf zdůraznil, že ještě žádná smlouva podepsaná není.

Strany v současné době projednávají především shody ohledně programu, o způsobu sestavování kandidátek a o konkrétních jménech se chtějí bavit později. SZ již jako lídra navrhla svého pražského předsedu Petra Štěpánka. STAN oslovil Hampla, ten se ale ještě podle Plamínkové nerozhodl. Dodala, že hnutí jedná i s dalšími osobnostmi, jejich jména ale zatím představovat nechce.

Není podle ní lehké v současné době, kdy je vedení města vyšetřováno kvůli pochybením například v souvislosti s tunelem Blanka, najít respektované osobnosti, které Prahu znají a které jsou ochotné kandidaturu přijmout.

Pražský STAN dnes také uvedl, že chce na pátečním celostátním sněmu podpořit do čela strany libereckého hejtmana Martina Půtu.

Tagy: Praha komunální volby společná kandidátka

Zdroje: ČTK