Zelení: Do vlády se vrátíme, když Fischer ´nepůjde na ruku ČEZ´

- Aktuality autor: red

Předseda zelených Ondřej Liška podmiňuje návrat zelených do vlády tím, že premiér Jan Fischer požádá elektrárenskou společnost ČEZ o předložení čistější varianty modernizace uhelné elektrárny Prunéřov II.

Chce také schválení novely horního zákona. Kvůli Prunéřovu ostatně odešel z vlády ´zelený´ ministr Jan Dusík.

Na případné jednání s Janem Fischerem by nicméně Liška "ve vší korektnosti šel jako na jakoukoli schůzku". S návrhem, aby zelení nominovali své dva zástupce do křesel, která uvolnili, přišel první místopředseda ODS David Vodrážka. Podle Lišky zelení o společném postupu s ODS nejednali, přestože Vodrážka tvrdil, že konzultace vedli.

"Cesta pro zelené k podpoře této vlády je možná pouze za předpokladu, že kabinet nepůjde na ruku ČEZu. V praktické rovině to znamená, že zelení by kabinet podpořili, pokud by Fischer donutil ČEZ předložit lepší variantu modernizace Prunéřova a vláda schválila a do sněmovny poslala novelu horního zákona," uvedl šéf zelených. Nyní ale v tomto směru nevidí u premiéra vůli. 

Odchod z vlády podle Ondřeje Lišky vedení zelených dobře zvážilo. "I přes možnosti přímo ovlivnit klíčová témata jakými pro SZ lidská práva a životní prostředí jsou, SZ musela ukončit svou podporu Fischerově vládě, protože způsob jejího fungování se ukázal být v rozporu s tím, co SZ prosazuje," uvedl. Podstatné kroky vlády v oblasti životního prostředí, energetiky a také školství jsou podle něj ovlivňovány zájmy soukromých společností a SZ nebude podporovat prorůstání podnikatelské sféry s politikou. 

Fischer před několika dny vyzval dopisem k jednání předsedy ODS a ČSSD. Učinil tak poté, co z vlády odešel ministr životního prostředí Jan Dusík a po premiérově rozhodnutí pověřit řízením resortu ministra zemědělství Jakuba Šebestu (za ČSSD) stáhla Strana zelených svou podporu vládě. Demise ministra pro lidská práva Michaela Kocába, kterého zelení do kabinetu nominovali také, se čeká v pondělí. 

Občanští demokraté trvají na plnění dohody z loňského jara, podle které nominují do úřednického kabinetu strany bývalé koalice, tedy ODS a SZ vyrovnaný počet ministrů jako sociální demokraté. Podle ČSSD dohody porušeny nebyly, neboť v původním složení vlády ODS nominovala osm ministrů a ČSSD sedm členů vlády.

Tagy: Vláda ODS Liška ČEZ zelení

Zdroje: ČTK