Ze znásilnění ve Švédsku je podezřelý zakladatel WikiLeaks

- Aktuality autor: red

Ze znásilnění ve Švédsku je údajně podezřelý zakladatel amerického serveru WikiLeaks, na kterém nedávno zveřejnili tajné dokumenty o operacích v Afghánistánu. Napsaly to agentury APA a AP s odvoláním na švédský deník Expressen a policejní zdroje.

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks zaměřeného na zveřejňování tajných dat, je podezřelý z toho, že přibližně před týdnem znásilnil ve Švédsku jednu ženu a další obtěžoval. Policie podle APA uvedla, že na něj byl již vydán zatykač.

Agentura AP citovala ze stránky WikiLeaks na sociální síti Twitter vyjádření, podle kterého současné obvinění ze znásilnění považují zástupci serveru za "špinavou hru". Je podle nich prý zbytečné uvádět, že cílem je odvést pozornost od jiných věcí.

Koncem července server WikiLeaks zveřejnil takřka 77.000 tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu. Vyvolal tím mediální smršť a ostrou kritiku Pentagonu, podle nějž server prý ohrozil bezpečnost informátorů a účastníků operací.

Zbývajících 15.000 dokumentů chce WikiLeaks zveřejnit v následujících týdnech. Podle serveru CNN slíbila WikiLeaksu pomoc švédská Pirátská strana. WikiLeaksu prý pronajme zdarma prostor na svých serverech jako součást svého politického poslání.

Informaci zástupců WikiLeaksu, že Pentagon je ochoten jednat s nimi o spolupráci při kontrole a odstraňování citlivých dat, o kterou ho požádali, Pentagon popřel.

Zdroje: ČTK