Že chtěl z Egypta utéct? Dělal jsem si legraci, couvá Kramného kolega

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 7. 2015 12:33) - Aktuality autor: roj

Petr Kramný podle obžaloby společně se svým kolegou z práce Stanislavem Škorpíkem plánoval útěk z Egypta, který nemohl po smrti manželky a dcery tři měsíce opustit. Dnes u ostravského krajského soudu ale Škorpík vystupující jako svědek svou předchozí výpověď změnil. Slova o Kramného plánech na útěk prý myslel v žertu. 

Petr Kramný prý uvažoval o tom, že z Egypta uteče pomocí cizího pasu

Petr Kramný prý uvažoval o tom, že z Egypta uteče pomocí cizího pasu,zdroj: Profimedia.cz

Škorpík ve své dřívější výpovědi uvedl: "Ke konci pobytu říkal, že za každou cenu z Egypta uteče, že se nenechá oběsit," řekl svědek. Dnes nic takového nezmínil. Naopak tvrdil, že v Egyptě Kramný chtěl zůstat. Když mu předchozí slova soudkyně připomněla, řekl, že zapomněl.

Podle dostupných informací jsou ve spise náznaky, že Škorpík s Kramným plánovali útěk z Egypta přes moře a s pomocí cizího pasu. "O útěku jsme mluvili v žertu," řekl. Kramnému také poradil, že falešné razítko se dá vyrobit z vajíčka. "Dělal jsem si legraci. Později mi řekl, že to zkoušel, ale že to nejde," doplnil.

Kvůli Kramnému kontaktoval dokonce bývalého šéfa Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora. "Chtěl jsem informace. S Petrem jsem jej spojil telefonicky. Radil mu, aby vše řešil přes konzulát, aby si v Egyptě najal právníka," dodal. Informace, například o posmrtných skvrnách, pro Kramného chtěl zjistit i od svého synovce, který pracuje v Praze u kriminální policie. Ten jej odkázal na internet. Odkazy, které Škorpík získal, pak odeslal Kramnému do Egypta.

Dnes se znovu objevila informace, že si Kramný nechával platit za spolupráci s médii. Peníze si obžalovaný nechával posílat na účet Škorpíka. "Byl rád, když mu zaplatili. Peníze chtěl na náhrobek. I proto se nechal vyfotit u hrobu," řekl Škorpík. Údajně dostal 50 tisíc korun za rozhovor. Fotografie do médií posílal i Škorpík sám. "Řekl mi, ať to tam pošlu, ať z toho taky něco mám," dodal. Vyfotil a poslal snímky aut, které vandalové poškodili Kramnému a jeho švagrovi.

Týden po návratu Kramného z Egypta se spolu bavili i o tom, jak se má obžalovaný chovat. Podle spisu Škorpík už dříve Kramnému řekl, že musí být hodný, že to musí vydržet do vyřízení dědictví. "To nebude problém a pak je všechny kopnu do ....," reagoval Kramný. Dnes k tomu Škorpík řekl, že si Kramný myslel, že jej chce manželčina rodina připravit o peníze. Za Kramného prodal i šperky po zavražděné Monice. "Byly to nějaké prstýnky, řetízky. Přesně si nepamatuji. Asi 8000 jsem za to dostal. Peníze jsem mu předal," řekl svědek.

Jako druhá dnes před soudem vypovídala sousedka Kramného, která ještě v době jeho pobytu v Egyptě organizovala petici za jeho propuštění. "Navenek působili jako bezproblémový pár," řekla k manželství Kramného. Během výslechu potvrdila, že Kramný uvažoval o útěku z Egypta. "Sháněl cestovní pas, na který by mohl vycestovat. Když se to dostalo do vážné fáze, řekla jsem, že s tím nechci mít nic společného," uvedla.

Dodala, že Kramný příliš emoce najevo nedával. "Když se vrátil z Egypta, párkrát tam byly náznaky smutku. Že by byl ale nějak zhroucený, jsem nezaznamenala. Zájem médií si někdy užíval, měl radost," řekla.

Tagy: Česko domácí Petr Kramný případ Kramný česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK