Zdravotnictví hrozí kolaps. Slovenská vláda nouzový stav zatím nevyhlásí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Slovenská vláda zatím nevyhlásí nouzový stav, kterým chtěla přimět k další práci nespokojené lékaře, jež se chystají hromadně opustit nemocnice. Kabinet plánuje nejprve schválit záložní plán péče o pacienty v nemocnicích, kde lékaři podali výpovědi, řekla novinářům po dnešní mimořádné schůzi kabinetu premiérka Iveta Radičová.

"Nouzový stav je krajní řešení. Po 90 dnech (po skončení stavu nouze) bychom byli na začátku," prohlásila Radičová. Vláda podle ní bude v pondělí diskutovat o dlouhodobějším zaměření jednotlivých nemocnic, vyloučeno není rušení oddělení nebo celých zdravotnických zařízení. Kromě toho by se mělo urychlit uznávání titulů lékařů ze zahraničí, například z Ukrajiny.

Tato opatření podle Radičové zajistí fungování zdravotní péče i poté, co koncem listopadu vyprší výpovědní lhůta zhruba 2000 nemocničních lékařů, tedy asi třetiny z jejich celkového počtu. Případný nouzový stav by pak vláda vyhlásila pouze pro ty nemocnice, v nichž se nepodaří zajistit další fungování provozu kvůli bouřícím se lékařům.

Demonstrace za zlepšení pracovních podmínek

Situace ve slovenském zdravotnictví se necelé čtyři měsíce před předčasnými parlamentními volbami vyhrotila poté, co jednání mezi vládou a lékařským odborovým sdružením ztroskotala zejména v otázce zvýšení platů. Zatímco kabinet přišel s návrhem zvýšit základní výdělek lékařů příští rok o 300 eur (7800 korun) měsíčně, tedy asi o 30 procent, odbory podle premiérky požadovaly nárůst o více než 700 eur (18.200 Kč).

Slovenské nemocnice, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem peněz, pociťují nedostatek personálu už několik dnů. Lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě totiž začali čerpat dovolenou. Některá zdravotnická zařízení včetně největších nemocnic proto začala odkládat plánované zákroky a přijímají pouze akutní případy.

Slováci se inspirovali u českých kolegů

Ačkoli slovenští lékaři různými způsoby demonstrovali za zlepšení pracovních podmínek už v minulosti, tak jednotnou akci zdravotníků jako nyní země od rozpadu Československa nezažila. Hromadnými výpověďmi se Slováci inspirovali u svých českých kolegů, kteří loni na jaře zorganizovali akci Děkujeme, odcházíme.

Český ministr zdravotnictví Leoš Heger následně jako krajní možnost také nevyloučil vyhlášení celostátního krizového stavu, vláda premiéra Petra Nečase ale lékařům letos v únoru nakonec ustoupila a přislíbila zvýšení jejich platů o 5000 až 8000 korun měsíčně.

Tagy: Slovensko zdravotnictví krize platy lékaři strajk

Zdroje: ČTK