Zázrak! Motocykl spláchnutý loňskou cunami v Japonsku doplul až do Kanady

- Aktuality autor: Danica Klein

Vzdálenost 6400 kilometrů urazil motocykl Harley-Davidson bez řidiče - od japonských břehů jej až na kanadský ostrov zaneslo moře. Na asijském souostroví ho spláchla přívalová vlna cunami po loňském zemětřesení.

Rzí pokrytý motocykl připlul do Kanady ve velkém bílém kontejneru, v němž si ho držel majitel Ikuo Jokojama. Kontejner nakonec spláchla voda, ale vozidlo zůstalo ležet na pláži. Majitel byl zjištěn podle poznávací značky, uvedla japonská televizní stanice Fuji.

"Není pochyb, že je můj. Je to zázrak," prohlásil Jokojama při pohledu na snímky odplaveného vozidla. Katastrofální cunami mu loni v březnu vzala tři členy rodiny a on sám teď žije v dočasné ubytovně v prefektuře Mijagi.

Motocykl zůstal ležet na pláži ostrova Graham u provincie Britská Kolumbie. Vozidlo legendární značky se ke svému majiteli vrátí a s novou dokumentací a uskladněním mu pomůže prodejna, kde jej Jokojama koupil.

Fotbalový a volejbalový míč

Motocykl HD patří k prvním předmětům, které se v důsledku cunami dostaly až na západní pobřeží amerického kontinentu. V březnu byl na Aljašce objeven fotbalový míč a později také volejbalový. Jejich majitelé byli zjištěni minulý týden díky jménům zvěčněným na těchto sportovních potřebách.

Už v únoru odborníci na oceány i atmosféru předpověděli, že trosky, které se nejprve shromažďovaly u severovýchodních břehů Japonska, vody Tichého oceánu zanesou do března k břehům Aljašky, Kanady i amerických států Washington a Oregon. Část z nich ale dorazí zřejmě až během roku.

Tagy: tsunami Japonsko Kanada motorka

Zdroje: ČTK