Zázračná 'genetická' dieta je jen past na peníze, varují obezitologové

MAGAZÍN - Magazín autor: art

Vynalézavost 'obchodníků s hubnutím' je obdivuhodná. Nové pasti, které číhají na peněženky lidí toužících zhubnout, se objevují s železnou pravidelností. Za jednu z nich označili ve čtvrtek čeští obezitologové dietu na základě genetického vyšetření. Zda skutečně funguje, podle nich není vůbec ověřené, přestože se firmy, které ji prodávají, chlubí vědeckými podklady. 

Zázraky neexistují, přesto hubnutí není žádná věda. Ilustrační snímek

Zázraky neexistují, přesto hubnutí není žádná věda. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Dieta podle genetického vyšetření je teď móda. Vyšetří se určitý počet genů, které mají prokázaný vztah k obezitě. Stojí to tisíce korun. Problém je, že nemáme žádný důkaz, že by genetické vyšetření zlepšilo vyhlídky pacienta na zhubnutí," řekl předseda České obezitologické společnosti profesor Martin Haluzík.

Obezita je přitom v Česku zlatý důl, "normální" váhu u nás má totiž jen polovina dospělých, 20 procent má nadváhu a až šestina je obézní (BMI 30 a více).

Pacienti s obezitou by podle Haluzíka měli raději peníze využít na zlepšení stravování a fyzickou aktivitu. Každý by se také měl poradit s lékařem, obezitologem, internistou, praktickým lékařem, zda u něj hrozí metabolické komplikace obezity a zda se dá nějak léčebně zasáhnout.

Genetické testování podle dostupných informací nabízejí v Česku tři firmy. Na webu jedné z nich se píše, že díky genetickému určení metabolického typu je hubnutí průměrně třikrát účinnější. Firma na rozdíl od šéfa obezitologů také tvrdí, že její postup je založen na vědecky ověřených faktech.

Proč "obchodníkům s hubnutím" podléhá tolik lidí? 

Podle psycholožky Ivy Málkové z hnutí STOB (STob OBezitě) je to dané tím, že člověk je svou podstatou tvor líný a chtěl by zhubnout ideálně mávnutím zázračné hůlky.

Hubnutí přitom není žádná věda - trik je v tom, aby byl příjem energie nižší než její výdej. Nesmí však zároveň klesnout pod bazální metabolismus, aby tělo mělo z čeho pokrýt své základní funkce. 

Pokud se tímto principem řídí i některá ze "zázračných" metod, bude pochopitelně fungovat. "Problém ale je, že je nikdo nedokáže dodržovat trvale, protože to pro něj není příjemné. Když s dietou skončí, zase nabere," upozorňuje Málková. Takovým "zázrakem" podle ní trvale zhubne jen peněženka.

Podle Málkové jednoduchá rada existuje. Změňte stravu tak, aby to bylo zdravé, ale zároveň pro vás příjemné, takže to budete schopni dodržovat celý život. 

"Při hubnutí doporučujeme půl kilo za týden, k tomu stačí denně ubrat přibližně 2000 kilojoulů, což není nic dramatického. Stačí vynechat litr limonády, nevzít si 10 deka salámu či jedny oplatky," popsala.

Úspěšné hubnutí musí podle Málkové brát v úvahu myšlenky a emoce daného člověka, které vedou k přejídání. Člověk se přejídá ze stresu i z pohody či z tzv. toxického prostředí.

"Dřív by nás v kině nenapadlo jíst popcorn, dnes nás jeho vůně a to, že ho všichni mají, k tomu přímo nabádá. Za dvě hodiny máme hlad a venku už číhají fastfoody," popsala toto "toxické" prostředí s tím, že lidé, kteří chtějí zhubnout, by měli být aktivními tvůrci svého jídelníčku.

Tagy: Česko domácí nemoci a nákazy zdraví a životní styl obezita v ČR

Zdroje: ČTK