Zavražděný Gemballa a Krejčíř prý spolu prali špinavé peníze

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zavražděný německý podnikatel Uwe Gemballa a uprchlý český miliardář Radovan Krejčíř údajně byli zapojeni do mezinárodní sítě pro praní špinavých peněz.

Uvedly to dnes německé zpravodajské servery, podle nichž byl Gemballa popraven. Krejčíř ale v neděli v rozhovoru pro server tyden.cz tvrdil, že Gemballu viděl jen jednou v roce 1995. 

Gemballa byl od února nezvěstný a v neděli bylo nedaleko Pretorie objeveno jeho tělo. Podnikatel byl podle médií před smrtí spoután s rukama za zády a zastřelen jednou ranou do týla. 

Gemballa pašoval do JAR peníze v luxusních autech, měl ho zabít Krejčíř

Čtyřiapadesátiletý Gemballa údajně pašoval v luxusních vozech do Jihoafrické republiky peníze, které pocházely z trestné činnosti nebo z daňových úniků.

Německý zpravodajský magazín stern.de v neděli uvedl, že v jednom z automobilů ale peníze chyběly. Podle serveru poté Krejčíř vylákal Gemballu do JAR a požadoval po něm peníze, které ale německý podnikatel neměl. 

Krejčíř podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl jako naprostou fámu. "Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě," řekl Krejčíř českému serveru. Policie jej prý v souvislosti s případem vůbec nekontaktovala. 

Krejčíř možná zajistil podnikateli falešnou identitu

Gemballa zmizel v Jihoafrické republice v únoru. Místní úřady se zpočátku domnívaly, že byl unesen. Později se objevily spekulace, že únos nahrál, aby se vyhnul věřitelům. List Hamburger Abendblatt uvedl, že podle jedné z vyšetřovacích verzí měl Krejčíř zajistit Gemballovi falešnou identitu. 

Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, žije v JAR od roku 2007. Soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do Česka k trestnímu stíhání.

Tagy: vražda zločin jar krejcir gemballa

Zdroje: ČTK