Závislost na drogách jsme pacientovi nezpůsobili, brání se lékař

- Aktuality autor: Michal Polák

V Praze probíhá soud s lékařem Pavlem Brejlou, který měl svému pacientovi způsobit těžkou závislost na opiátech. Brejla se hájí tím, že léčba dolsinem byla zvolena správně. Muž měl podle obžaloby za nadměrné množství návykového dolsinu Brejlovi postupně vyplatit 11,5 milionu korun. Závislý muž nakonec zemřel při autonehodě. 

Injekce

Injekce,zdroj: Profimedia.cz

Žalobce tvrdí, že dvaačtyřicetiletý Brejla léčil svého pacienta "způsobem neodpovídajícím diagnostickým a léčebným možnostem" v úmyslu získat od něj neoprávněný majetkový prospěch. Trestné činnosti se prý dopouštěl od března 2008 do února 2012, a to v mělnické nemocnici, v pražské vinohradské nemocnici a na dalších místech v Praze a Mělníku. Za těžké ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky Brejlovi hrozí pět až 12 let vězení. 

Lékař pacienta narozeného v roce 1970 údajně léčil nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat jeho akutní zánět konečníku a následnou bolestivou řitní trhlinu s dalšími specialisty. K tišení jeho bolesti prý výrazně nadužíval dolsin, přičemž prý mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku. 

Žalobce Radek Klvaňa novinářům řekl, že pacient v roce 2012 zahynul při nehodě na cestě do Mělníku. Matka mrtvého nyní po Brejlovi požaduje 250.000 korun jako odškodné. "Jeho smrt jsem nezavinil, takže škodu zatím nejsem ochoten hradit," podotkl k tomu dnes lékař. 

Dolsin byl pro jeho léčbu vhodný přípravek

Brejla uvedl, že pacient byl jeho dlouholetým přítelem, seznámili se prý koncem roku 2000 na společenské akci ve Špindlerově Mlýně. Majitel reklamní společnosti si prý už tehdy stěžoval na bolesti konečníku a Brejla ho krátce poté začal léčit. Do mělnické nemocnice za ním podnikatel dojížděl deset let, údajně tam absolvoval přes tisícovku ambulantních kontrol a několik desítek chirurgických zákroků. 

"Dolsin byl k jeho léčbě vhodný, protože má rychlý nástup účinku a krátkou dobu působení," vysvětloval lékař. Připustil však, že primář nemocnice mu na sklonku roku 2009 zakázal, aby muži opiát dále předepisoval. 

Muž vyhrožoval sebevraždou

Přiznal, že poté podnikateli v roce 2010 v deseti případech poskytl dolsin z vlastních zásob - prý proto, že plakal, byl zoufalý a vyhrožoval sebevraždou. Odmítl, že by opiát pacientovi prodával za vysoké finanční částky. Peníze, které od muže dostal, prý nedokáže sumarizovat, byly ale údajně za jiné, neškodné léky na průjem či kašel, které muži na jeho žádost nakupoval. 

Brejla od pacienta dostával také drahé dárky - mimo jiné několik televizorů a mobilních telefonů, notebook, hodinky nebo domácí kino. Dnes tvrdil, že podnikatel rád obdarovával celé své okolí. "Měl strach, že se lidem nelíbí, že je tlustý, že zapáchá. Snažil se zajistit si touto cestou pozornost," prohlásil. 

Tagy: soud Praha lékař závislost medicína Mělník opiáty

Zdroje: ČTK