Zatopená pražská zoo otevře ve středu, zatím jen horní část

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady, řekl ředitel zoo Miroslav Bobek s tím, že chce jednat o rozšíření protipovodňové ochrany u zoo. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden. Stěhování do jiných zoo možná čeká i další zvířata, jejich azyl přitom může trvat měsíce.

Evakuace v ZOO

Evakuace v ZOO,zdroj: Isifa.com

Kvůli záplavám je stále pod vodou většina spodní části zahrady, například pavilon velkých kočkovitých šelem, bazény lachtanů nebo stanoviště plameňáků. Zvířata byla odtud evakuována do horní části zoo, skupina goril je stále v protipovodňové věži. Kvůli povodni přišla zoo o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Jeden plameňák si zlomil nohu, jinak jsou všechna zvířata v pořádku.

"Povodeň nás nezlomí, Zoo Praha bude již zítra opět otevřena, byť přístupná bude pouze její horní část. Čas podpořit nás návštěvou však teprve přijde, nyní je třeba respektovat, že naše město prochází těžkou zkouškou a situaci v Tróji ani jinde ještě víc nezkomplikovat," uvedl Bobek. Návštěvníky vyzval, ať do zoo zatím rozhodně nejezdí autem.

Zahrada chce co nejrychleji obnovit provoz, škody se totiž podle Bobka mohou vyšplhat na zhruba 160 milionů korun. Takovou sumu by prý z fondu investic dávali dohromady velmi dlouho. Zoo navíc na čas přijde o jednu z hlavních atrakcí, skupinku goril. Až voda opadne a bude možno přijet k protipovodňové věži autem, budou gorily odvezeny do Dvora Králové. Převoz by se měl uskutečnit příští týden. V královédvorské zoo mohou podle Bobka gorily pobýt i několik měsíců, než se opraví pavilon goril v Praze.

Voda zatopila také technické zázemí bazénů lachtanů. Čtveřice lachtanů byla provizorně umístěna do pavilonu hrochů, lachtaní samice Abeba s mládětem je v zázemí expozice ledních medvědů. "Až budeme mít odhady, jestli to (opravy) bude v řádu týdnů nebo v řádu měsíců, pak se budeme rozhodovat, jestli lachtany dokážeme komfortně udržet v našich podmínkách, nebo budou muset být převezeni do jiné zahrady. Zatím jsme o tom neuvažovali," řekl Antonín Vaidl ze zoo. Na 600 ptáků bylo umístěno do zahrad v Plzni, Liberci i na Moravu. Vaidl řekl, že jejich návrat bude trvat měsíc, možná i déle.

Ředitel chce také jednat o rozšíření protipovodňové ochrany. Před zoo, která leží přímo u Vltavy, totiž není vybudován systém protipovodňových zábran. "Je to nezbytnost," zdůraznil Bobek, který prý o tom už mluvil s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09).

Zoo Praha totiž posledních povodní v roce 2002, které způsobily škody ve výši 232 milionů, investovala stovky milionů korun do nových pavilonů. Třeba pavilon indonéské džungle vyšel na 170 milionů, oprava historických Gočárových domků 37,5 milionu korun. Do pavilonu pro lachtany šlo 44,5 milionu a rekonstrukce povodní zasažené expozice šelem stála přes 25 milionů korun. Letos na jaře zahrada otevřela nový sloninec za půl miliardy, pavilony ale stojí v horní části zahrady.

Tagy: Pražská zoo Zoo Praha povodně 2013

Zdroje: ČTK