Zatím není jasné, jak se ČR zapojí do protiraketové obrany

- Aktuality autor: Danica Klein

Česko v současné době nemá konkrétní představu, jak se zapojí do systému protiraketové obrany Severoatlantické aliance. Novinářům to dnes ve Washingtonu po jednání se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Loni přitom premiér Petr Nečas uvedl, že v Česku bude středisko včasného varování nového systému protiraketové obrany, s nímž přišla nová administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy.

První krok k zapojení ČR do systému

Podle původních informací mělo středisko začít vznikat letos jako náhrada za dříve zvažovanou výstavbu radaru v Česku. Zařízení, jež by shromažďovalo a dál předávalo data ze senzorů a družic, hodlaly USA financovat dvěma miliony dolarů. Mělo se stát součástí společné protiraketové obrany NATO.

Ministr obrany Alexandr Vondra již dříve centrum popsal jako dvě kanceláře, jednu v Praze na generálním štábu armády a druhou na jiném místě. Experti v nich měli obsluhovat počítačové terminály sledující případný pohyb raket. Podle Vondry je projekt jen prvním krůčkem k zapojení ČR do systému protiraketové obrany, který by měl být dobudován někdy okolo roku 2020.

Nový projekt

V září 2009 americká administrativa prezidenta Baracka Obamy zrušila původní plány prezidenta George Bushe na postavení radaru v českých Brdech a sila s antiraketami v Polsku. Americká vláda pak přišla s novým projektem, jehož součástí mělo být centrum včasného varování v Praze. V současnosti již ale tento plán nezle považovat za aktuální.

Tagy: Vláda USA NATO

Zdroje: ČTK