Zatajený poklad? Muž nalezl džbán plný stříbrných mincí

- Aktuality autor: Danica Klein

Nález džbánu s tisícovkami historických stříbrných mincí v mnohamilionové hodnotě zatajil v roce 2010 devětatřicetiletý muž, který jej objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic. Muž jej prodal sběrateli, který jej z větší části rozprodal. Oba jsou stíháni, řekla dnes kriminalista Zdeňka Kyliánová. Místo desetiprocentního nálezného dvojici hrozí až pět let vězení. 

Stříbrné mince (ilustrační foto)

Stříbrné mince (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Sběratelská hodnota mincí z 15. až 17.století se odhaduje na 1,1 milionu korun, historická je mnohem vyšší. "Je vyšší v několika řádech. Těžko se to dá stanovit. Podstatné je, že ono desetiprocentní nálezné je státem vypláceno nikoli z tržní, tedy sběratelské hodnoty, ale z historické ceny," řekla historička Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea. Zdůraznila, že nálezce se tak připravil o obrovskou částku. 

Poklad zakopal někdo velmi zámožný v lese na Zlatníku v době třicetileté války, kdy byla Morava drancována vojsky. Džbán byl uzavřen tkaninou, aby z něj mince nevypadly a zakryt asi 20 centimetry hlíny, na nichž byl kámen. Muž jej objevil pomocí detektoru kovů. 

Historička je přesvědčená, že podobné poklady amatérští hledači historických cenností nacházejí. Jsou ale rozprodávány na černém trhu. Džbán ze Zlatníku obsahoval původně zhruba šest kilogramů stříbrných mincí. Nálezce si jich asi 200 ponechal a zbytek i se džbánem prodal sběrateli. Ten jej pak z větší části rozprodal. Policii se podařilo vypátrat jen 2267 mincí o celkové váze 1,6 kilogramu. Ví ale, jaké mince byly ve džbánu ukryty. 

Možná zemřel, možná byl zabit

Kriminalisté byli totiž na celý případ upozorněni anonymním trestním oznámením. K němu dostali i podrobnou fotodokumentaci nálezu. Vědí proto, že například mezi zajištěnými mincemi schází mimořádně vzácný dvougulden vydaný v roce 1622 německým knížectvím Solms-Lich. Lze jej prodat za 100.000 korun. 

Džbán obsahoval mince ražené od druhé poloviny 15. století do první poloviny 17. století. Nechyběly mezi nimi pražské groše, tolary, krejcary, uherské denáry, polské mince, malé mince z dob krále Vladislava Jagellonského i peníze z někdejšího španělského Holandska. 

"Proč se ten, kdo poklad ukryl, pro mince nevrátil, to už se nedovíme. Možná zemřel, možná byl zabit a možná zapomněl, kde vlastně poklad ukryl. Šlo ale i v jeho době o velké jmění, které muselo být střádáno po generace a za které si majitel mohl žít opravdu na velké noze," doplnila historička.

Tagy: mince poklad džbán

Zdroje: ČTK