Zastupitelství prověřuje zásah policistů proti opilé žalobkyni

- Aktuality autor: Danica Klein

Okresní státní zastupitelství na Praze - východ vyšetřuje policisty, kteří zasahovali u únorového incidentu údajně opilé kladenské žalobkyně Evy Růžičkové.

Zastupitelství prověřuje, jestli se členové policejní hlídky při zásahu proti žalobkyni nedopustili přečinu zneužití pravomoci veřejné osoby, sdělil státní zástupce Stanislav Nauš. Pokud by se prokázalo, že v případu pochybili, hrozil by jim trest šest měsíců až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.

Několik skleniček...

Osmačtyřicetiletá žalobkyně se podle některých médií opila při páteční polední pauze v jedné z kladenských restaurací. Podle televize Prima si žalobkyně při obědu dala několik skleniček tvrdého alkoholu a lahev červeného vína. Později se však údajně neměla k placení účtu a do restaurace proto přijela městská policie. Její strážníky prý hrubě urážela. Ženu následně zadrželi policisté.

Postavena mimo službu

Státní zastupitelství nyní podle Nauše prověřuje, jestli byl zásah policistů zákonný a přiměřený. Jakým způsobem se měli provinit, žalobce nesdělil. "Standardní doba k prověření skutečností nasvědčujících tomu, že mohl být spáchán přečin, je v ustanovení trestního řádu stanovena na dobu dvou měsíců," dodal Nauš. Na stíhání policistů nedávno upozornil deník Právo, podle něhož na nesrovnalosti při zásahu proti zástupkyni přišla interní kontrola středočeského policejního ředitelství.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) žalobkyni Růžičkovou po incidentu dočasně postavil mimo službu a krajský státní zástupce na ni podal kárnou žalobu. Jejím případem se tak bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Tagy: soud zalobkyne Kladno

Zdroje: ČTK