Zastupitelé Prahy odvolali primátora Svobodu. Kdo povede hlavní město?

SLEDUJEME - Aktuality autor: Danica Klein

Pražská ODS po 22 letech vládnutí Praze odchází do opozice. V radě skončili všichni členové za ODS. Pražské zastupitelstvo nejprve v tajném hlasování odvolalo primátora Bohuslava Svobodu (ODS), náměstka primátora a radního pro dopravu Josefa Noska (ODS) a radní pro majetek Aleksandru Udženiju (ODS). Náměstek Ivan Kabický a Radek Lohynský (oba ODS), kteří hlasování přečkali, následně na své funkce v jedenáctičlenné radě rezignovali. 

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

"Já bych chtěl poděkovat za hlasy, které jsem dostal v této volbě, ale musím říci, z pochopitelných důvodů, které nebudu rozvádět, nevážím si těchto hlasů, odmítám tyto hlasy a rezignuji na svou funkci," řekl po sečtení výsledků hlasování končící radní Ivan Kabický (ODS). Vzápětí po Kabickém svou rezignaci oznámil i Radek Lohynský (ODS). Oba dostali v tajné volbě 19 hlasů pro, aby byli odvoláni, 23 bylo proti jejich odvolání. 

Výkonem funkce primátora bude do jmenování nového primátora pověřen dosavadní první náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09), rozhodli zastupitelé. V radě zůstává šest členů za TOP 09. ODS se hlasování neúčastnila, už před ním odešla ze zasedacího sálu. TOP 09 chce o koaliční spolupráci vyjednávat s ČSSD. 

Zastupitelé zároveň zrušili všechny výbory zastupitelstva. Výjimkou jsou výbory finanční, kontrolní a výbor pro výchovu a vzdělání, které musí být podle jednacího řádu zastupitelstva vždy zřízeny. Návrh na zrušení výborů předložili zastupitelé ČSSD. Svůj krok zdůvodnili tím, že by po odvolání občanských demokratů neměly výbory svého radního. Poté bylo na návrh předsedajícího Tomáše Hudečka (TOP 09) jednání zastupitelstva přerušeno až do 6. června. 

Dnešním jednáním vyvrcholila dlouhodobá krize uvnitř koalice TOP 09 a ODS. TOP 09 v pondělí vypověděla koaliční smlouvu s ODS. Zdůvodnila to neshodami v radě a údajnou neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. S tím ODS nesouhlasí a krok TOP 09 označila za "zcela bezprecedentní".

Tagy: ČSSD ODS Praha magistrát TOP 09

Zdroje: ČTK