Zástupci vysokých škol kritizují Zemanovo pojetí oslav 28. října

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vysokoškoláci z brněnského sdružení Studentské jaro vyzvali rektory českých univerzit, aby se neúčastnili oslav 28. října na Pražském hradě. Členům sdružení podle tiskové zprávy vadí to, že prezident Miloš Zeman nepozval na Hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a hlavu Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Zeman podle vysokoškoláků porušil tradici a pojímá státnický akt jako svůj soukromý večírek. Oslav na Hradě se z vlastní vůle nezúčastní ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

Sdružení Studentské jaro zaslalo rektorům otevřený dopis. Navrhuje v něm, aby svou neúčastí vyslali "jasný a silný signál, že akademická obec se nenechá prezidentem ponižovat a rozdělovat". 

"Po kauze s nejmenováním profesora Putny opět pozorujeme nebezpečnou snahu prezidenta Zemana o nátlak na české univerzity a jejich samosprávu. Je povinností akademických obcí našich univerzit neklonit hlavu, abychom na to později nedoplatili," uvedl Pavel Troubil, místopředseda Akademického senátu Masarykovy univerzity. 

Rektor Masarykovy univerzity Bek si postup Hradu vysvětluje tím, že v září neumožnil Zemanovi přednášet na brněnské ekonomicko-správní fakultě. Politici podle Beka na univerzitách v době volební kampaně vystupovat nemají. Grubhoffer zase v minulosti podpořil Martina Putnu, k jehož profesuře měl Zeman výhrady. 

Pražský hrad důvody, proč Beka nepozval, nezveřejnil. "Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat," uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová. 

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili. 

Tagy: Pražský hrad vysoké školy

Zdroje: ČTK