Zastánkyně domácích porodů po porodu doma zemřela

- Aktuality autor: Jan Pastor

Skalní zastánkyně porodů doma, Australanka Caroline Lovellová zemřela paradoxně po domácím porodu. Podle australského serveru The Age před smrtí varovala další rodičky před nebezpečím porodu doma.

Lovellová minulý týden v pondělí doma v Melbourne porodila svou druhou dceru. Následně ale musela být 36letá žena s infarktem a v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde druhý den zemřela.

Předpokládá se, že doma jí pomáhala soukromá porodní asistentka.

Lovellová byla zarytou zastánkyní porodů doma. Dokonce v písemném prohlášení k zákonu o porodních asistentkách trvala na tom, že nebude mít jinou možnost než rodit svépomocí, pokud bude chtít potomka přivést na svět doma a porodní asistentky nebudou mít zákonnou ochranu.

Svobodné rozhodnutí

Při přezkoumávání zákona z roku 2009 se zasazovala o to, aby tyto zdravotnické pracovnice, které pomáhají při domácích porodech, dostávaly více peněz a byly zákonem chráněny stejně, jako je tomu v jiných zemích.

Stavěla se proti tomu, aby při těhotenství s nízkým rizikem se žena nesměla rozhodnout svobodně pro porod doma. Po Lovellové zůstali kromě novorozené Zahry manžel Nick a starší dcerka Lulu. Její úmrtí je zatím předmětem šetření.

Podle zdrojů z ministerstva zdravotnictví ve státě Victoria každý rok plánuje porod v domácím prostředí na 200 žen, a to za pomoci soukromé porodní asistentky.

Bezpečí pro rodičku i novorozené dítě

Ministerstvo nicméně testuje využití porodních asistentek ze dvou veřejných nemocnic. V případě úspěšnosti bude program rozšířen na další zařízení.

V České republice jsou podle zatím posledního verdiktu Městského soudu v Praze z minulého týdne nemocnice povinny zajistit porodní asistentku ženám i u porodu doma. Soud odkázal na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle něhož mají ženy právo na volbu místa porodu a stát má povinnost jim k tomu zajistit podmínky. Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují, argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě.

V Česku je většina porodních asistentek zaměstnána na porodních klinikách, jejich profesní organizace porody doma nepodporuje. Skupina asistentek, která prosazuje porody doma, se snaží dosáhnout toho, aby domácí porod stát uznal a zdravotní pojišťovny jim za to platily. Teď si ženy porodní asistentku pro domácí porod platí samy.

Tagy: smrt

Zdroje: ČTK