Zásah hasičů v lese u Bzence skončí v úterý ráno

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. Hasiči se dnes odpoledne začali po pěti dnech stahovat z lesů u Bzence na Hodonínsku, které zachvátil minulý čtvrtek požár. Zásah ukončí patrně v úterý ráno, řekl jejich mluvčí Jaroslav Haid. Oheň zničil porost patřící státnímu podniku Lesy ČR na 150 až 170 hektarech. Škody se odhadují na desítky milionů korun. Bzenecko již opustili slovenští hasiči, kteří pomáhali českým kolegům od soboty. Domů se vracejí i hasiči ze sousedních krajů.

V pěti lokalitách hlídkuje nyní asi 90 záchranářů. S pomocí termokamer vyhledávají doutnající kořeny a pařezy. Ty pak vykopávají a prolévají vodou. I po ukončení zásahu zůstanou na místě po domluvě s Lesy ČR jednotky, které budou rozlehlou oblast, v níž zuřil požár, kontrolovat. Očekává se, že ji budou mít pod dohledem několik týdnů, možná i měsíc.

Čtěte dále: Den čtvrtý: U Bzence se vystřídalo přes tisíc hasičů, další se zranil

Požár u Bzence byl největším lesním požárem v republice za posledních 15 let. Událost si vyžádala zásah 1500 hasičů, kteří se průběžně střídali v boji s ohněm. Šlo o bezmála 250 profesionálních i dobrovolných jednotek. Hasiči spotřebovali 20 milionů litrů vody, kterou většinou čerpali z řeky Moravy.

Jen náklady na použité pohonné hmoty přesahují milion korun. Při zásahu byli zraněni čtyři hasiči. Dva z nich se nadýchali kouře. Po ošetření v nemocnici se ale vrátili do služby. Další má poraněnou ruku a jeho kolega zraněný prst.

Plameny vyšlehly z dosud neznámých příčin v oblasti nazývané Moravská Sahara. Jde o vyprahlou oblast s navátými písky a lesy, v níž jsou požáry poměrně časté. Z toho posledního stoupal od čtvrtka hustý dým viditelný na více než 20 kilometrů. 
Zatím není známa příčina neštěstí. Po ukončení zásahu po ní začnou pátrat vyšetřovatelé hasičů a policejní experti.

Tagy: les požár hasiči bzenec

Zdroje: ČTK