Zářijový požár v karlovarské areně zavinila závada na autě

- Aktuality autor: red

Zářijový požár v karlovarské multifunkční hale KV Arena zavinila technická závada na automobilu, který byl zaparkován v podzemních garážích.

Poté, co automobil začal hořet, rozšířil se požár i na dva vozy stojící vedle, poškodil elektroinstalaci, technologie haly a strop garáží, oznámil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Oheň způsobil škodu 20 milionů korun.

Hasiči, kteří uzavřeli vyšetřování, oznámili, že pracovali rovněž s verzí, že byl požár založen úmyslně. To bylo nakonec vyloučeno, konstatoval mluvčí. Podle něj se podrobně zkoumala všechna místa, kde hořelo včetně plastové nádrže na led, která v podzemí haly také shořela. "Automobil byl převezen do technického ústavu požární ochrany v Praze ke zkoumání. Z něho vyplynulo, že se jednalo o technickou závadu," uvedl mluvčí.

První vyšetřování v místě požáru prováděli hasiči společně s policisty v den události (27. září) do nočních hodin. Elektrické rozvody bezprostředně po požáru zhodnotil znalec v oboru elektro, poškozený strop pak prohlédl statik. Na místě byl pyrotechnik i pes vycvičený na hledání stop po látkách, které mohou způsobit požár. "Pes označil tři místa, vyšetřovatelé z nich odebrali vzorky, které hned prověřili technici z výjezdové skupiny hasičské laboratoře z Třemošné," poznamenal Kasal.

Pokusy s nádrží

Odborníci provedli i vyšetřovací pokus, při kterém zkoumali plastovou nádrž z podzemních garáží. Zjišťovali, zda na ní nejsou zbytky iniciační látky pro vznik požáru. Při pokusu potom vyhodnotili fáze požáru při zapálení stejného plastu, ze kterého byla tato nádrž, řekl Kasal.

Případem se nadále zabývá policie, která musí rozhodnout o tom, zda bude kvůli požáru někdo stíhán. Případ bude konzultovat se státním zástupcem, zda třeba nemůže být odpovědný majitel vozidla, na němž se závada stala.

V karlovarské KV Areně hořelo pouhý den před zahájením finálových zápasů basketbalového mistrovství světa žen. Pořadatelům akce se podařilo sehnat náhradní rozvody elektřiny a technologie, desítky brigádníků vyčistily halu od sazí, a šampionát tak nebyl ohrožen.

Tagy: září požár arena

Zdroje: ČTK