Záplavy ničí Severní Koreu. Vzaly domov už 16 000 lidem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Silné záplavy vyvolané přívalovými dešti už připravily v Severní Koreji o život osm osob. Zatopena je řada lokalit, bez střechy nad hlavou se ocitlo přes 16.000 lidí. Informovala o tom dnes severokorejská agentura KCNA. Období dešťů začalo podle ní 18. července a následuje po červnovém nejhorším suchu na Korejském poloostrově za posledních více než sto let.

Podle KCNA velká voda strhla v celé zemi přes 650 obytných domů a 30 veřejných budov, zaplaveno bylo zhruba 3870 domů.

Severokorejská média dnes vychvalují vůdce Kim Čong-una za záchranu 60 osob postižených záplavami. Zasloužil se o ni údajně rychlým vysláním vrtulníků k evakuaci skupiny lidí, včetně řady žen a dětí, v severozápadní provincii Pchjongan. Zachránění Severokorejci uvázli na pahorku nad městem, kam uprchli před vodním živlem.

"Izolovaní a bez možnosti spojení se světem, neměli kudy utéci. A v tom okamžiku se objevily vrtulníky," vylíčila KCNA. "Poté, co obdržel naléhavou informaci, náš drahý, vážený Kim Čong-un vydal okamžitý rozkaz jednotce vzdušných sil Korejské lidové armády."

Přívalové deště a záplavy zasáhly Severní Koreu poté, co ještě v červnu zažívala nejhorší sucho za posledních 105 let, kdy se vedou záznamy. Komunistická vláda chudé KLDR vyslala do vyprahlých polí příslušnice armády, které se snažily vyprahlé plodiny ručně zavlažovat kyblíky s vodou. Sucho přesto přiživilo obavy, že stalinistický režim nebude schopen poskytnout potravu přibližně 24 milionům Severokorejců, z nichž podle údajů OSN dvě třetiny trpí chronickým nedostatkem potravin.

Tagy: oběti sucho záplavy deště korea

Zdroje: ČTK