Záplavy dorazily do centra Bangkoku, ohrožují metro

- Aktuality autor: Jan Pastor

Záplavové vody pronikly dnes do těsné blízkosti centra Bangkoku a ohrožují několik stanic metra v thajské metropoli. Povodeň si dnes rovněž vynutila uzavření velkého nákupního střediska. Pod vodou je již pětina hlavního města Thajska.

Voda, znečištěná odpadky, těly uhynulých zvířat a průmyslovým odpadem, se nyní nachází jen pár kilometrů od hlavních obchodních a turistických čtvrtí Bangkoku a stále postupuje, navzdory ujišťování vlády, že střed města bude ušetřen.

Dnes ráno se voda dostala až na křižovatku Lat Pchrao na severním okraji centra města a vyžádala si uzavření nákupního střediska Central Plaza. Mluvčí bangkockého metra uvedl, že v nebezpečí jsou tři stanice, Lat Pchrao, Pchachon Jotchin a Čatučak Park, které budou muset být pravděpodobně dočasně vyřazeny z provozu.

Nejhorší záplavy za uplynulé půlstoletí

Podle nejnovější bilance si nejhorší záplavy v Thajsku za uplynulé půlstoletí, způsobené nezvykle silnými monzunovými dešti, vyžádaly 442 mrtvých a zničily domy a živobytí milionů lidí po celé zemi.

Ve dvanáctimilionovém Bangkoku úřady nařídily úplnou evakuaci osmi z 50 čtvrtí a částečnou evakuaci v dalších čtyřech čtvrtích. Postižených 12 čtvrtí města čítá celkem 1,7 milionu obyvatel, což je podstatně víc, než mohou provizorní přístřešky zřízené vládou přijmout.

Mnozí lidé se rozhodli zůstat ve svých domovech

Mnozí lidé se rozhodli zůstat ve svých domovech, přestože tím riskují zásah elektrickým proudem, nákazu některou z infekčních nemocí a nedostatek potravin a pitné vody.

Obyvatelé nejhůře zasažených částí metropole si stěžují, že jejich domy byly obětovány, aby byly ušetřeny luxusní hotely, nákupní zóny a domy bohaté elity v centru Bangkoku. V minulých dnech byly zaznamenány protivládní protesty i ničení protipovodňových bariér.

Tagy: Thajsko záplavy Bangkok

Zdroje: ČTK