Západoevropské akcie po zprávě MMF oslabily

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Západoevropské akcie dnes při nízkém objemu obchodů oslabily. Důvodem byl slabý výhled ekonomického vývoje, který zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Zpráva nebyla příliš povzbudivá před začátkem sezony výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí ve Spojených státech. Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o půl procenta na 1095,95 bodu.

MMF dnes snížil kvůli krizi v Evropě odhad letošního růstu světové ekonomiky o 0,2 procentního bodu na 3,3 procenta, což je nejpomalejší růst od roku 2009. V příštím roce počítá s růstem 3,6 procenta namísto dříve předpokládaných 3,9 procenta. MMF také varoval před nebezpečím recese vyspělých ekonomik. 

Investoři jsou rovněž nervózní před začátkem sezony výsledků hospodaření amerických firem, kterou dnes po uzavření trhů odstartuje hliníkárenská firma Alcoa. Pokud budou výsledky horší, než se čeká, bude to mít na akcie negativní dopad. Analytici čekají, že firmy z indexu S&P 500 vykážou poprvé za tři roky pokles čtvrtletního zisku. 

Akcie dánské ropné a přepravní společnosti A.P. Moller-Maersk oslabily o 2,1 procenta. Firma se rozhodla omezit své napojení na lodní kontejnerovou přepravu kvůli slabým ekonomickým podmínkám a nadměrné kapacitě. Rostly však těžařské firmy a zpracovatelé kovů díky firmě Rio Tinto, která očekává v příštích letech solidní růst těžby mědi, napsala agentura Reuters.

Tagy: akcie

Zdroje: ČTK