Západ v čele s USA uznal oficiálně Syrskou opozici

- Aktuality autor: Jakub Konečný

VIDEO. Skupina států podporujících oponenty syrské vlády dnes na konferenci v Maroku uznala novou opoziční koalici za legitimního zástupce Syřanů. Oznámila to televizní stanice Al-Džazíra. Podle ní tak svět získává jasnou a jedinou adresu, na kterou se může obracet v případě jednání s oponenty vlády syrského prezidenta Bašára Asada.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Reuters

Národní koalici sil revoluce a syrské opozice (NCSROF), která vznikla v listopadu, zatím uznaly Francie, Británie, Turecko a Katar. V úterý se k nim připojily také USA. 

V marockém Marrákeši dnes jednají zástupci skupiny, která si říká Přátelé Sýrie a která sdružuje země, podporující syrskou opozici. Pro ni dnešní rozhodnutí Přátel Sýrie znamená výrazné mezinárodní uznání. Státy se ale nezavázaly k žádné vojenské pomoci, i když někteří z diplomatů ji nevylučují v budoucnu. 

Asad se chystá použít chemické zbraně

V Marrákeši je také delegace NCSROF. Předseda koalice Ahmad Muáz Chatíb vyzval syrské alávity, kteří jsou menšinou v Sýrii, i když jí vládnou, aby zahájili kampaň občanské neposlušnosti proti Asadovi. 

Prohlásil rovněž, že svět ponese odpovědnost za to, pokud se Asad uchýlí k nasazení chemických zbraní. Největší část viny dle jeho slov ponese Rusko, které ke skupině Přátel Sýrie nepatří a je odpůrcem vojenského řešení syrského konfliktu. Chatíb také vyzval Írán, aby přestal Asada podporovat. 


V návrhu prohlášení, které má být přijato na závěr marrákešské konference, je také varování Asadovi v tom smyslu, že použije-li chemické nebo biologické zbraně, bude následovat "zásadní reakce". Prohlášení obsahuje také výzvu k Asadovu odstoupení. "Bašár Asad není oprávněným zástupcem, měl by odstoupit a umožnit předání moci," stojí v textu. 

Opozice potřebuje skutečnou podporu

Mluvčí NCSROF ještě před zahájením konference prohlásil, že opozici nejde jen o formální uznání, ale hlavně o "skutečnou podporu". "Budu rád, když odtud přivezeme Syřanům něco reálného," řekl. 

Syrská opozice dlouhodobě žádá své stoupence o pomoc v podobě zbraní, aby byla schopná čelit dobře vyzbrojené Asadově armádě. Tomu se brání zatím i její dobří spojenci, jako je Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius v Marrákeši řekl, že Paříž se zatím pro tento druh pomoci nerozhodla. "Uvidíme v příštích měsících," řekl. 

Jedním z důvodů jsou zprávy o tom, že se v syrských bojích stále více prosazují skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida. Jednu z nich, Frontu an-Nusrá, USA v úterý zařadily na seznam teroristických organizací.

Tagy: Sýrie USA opozice

Zdroje: ČTK