Západ podporuje teroristické skupiny v Sýrii, stěžuje si Asad

- Aktuality autor: roj

O dění v Sýrii budou ve čtvrtek jednat ministři zahraničí Ruska, USA, Saúdské Arábie a Turecka. Podle Spojených států už Rusku začíná docházet, že syrský konflikt nejde vyřešit vojensky. Trvají však na tom, že bez toho, aby syrský prezident Bašár Asad svou funkci opustil, není řešení krize možné. Asad mezitím západní země, které se v oblasti angažují, obvinil z podpory teroristických skupin.

Syrský prezident Bašár Asad obvinil Západ z podpory teroristických skupin

Syrský prezident Bašár Asad obvinil Západ z podpory teroristických skupin,zdroj: Profimedia.cz

"Mnoho zemí v tomto regionu i na Západě, a to včetně Francie, dosud podporuje terorismus tím, že poskytuje politickou podporu teroristickým skupinám působícím v Sýrii a v celé oblasti," citovala dnes Asada syrská agentura SANA.

Terorismus je podle Asada hlavní příčinou "utrpení syrského národa stejně jako protisyrské embargo". "Terorismus a extremismus jsou mezinárodní jevy a nezastaví je žádná hranice," prohlásil Asad.

Tři členové francouzské pravice byli v Damašku od úterý do dnešního poledne. Patřil k nim Jean-Frédéric Poisson, který prohlásil, že syrský konflikt nelze vyřešit bez Asada, "který je u moci a byl Syřany zvolen".

To ale odporuje názoru prezidenta Françoise Hollandea, podle něhož je Asad příčinou problému, takže k řešení krize nemůže přispět.

Ve Vídni budou ve čtvrtek o syrské krizi jednat ministři zahraničí Ruska, USA, Saúdské Arábie a Turecka. Jednat se má i v pátek v rozšířeném obsazení.

Účast v pátečních rozhovorech už potvrdil Írán, Egypt, Libanon, Irák a Francie. Podle některých informací dorazí i zástupci Spojených arabských emirátů, Německa a Británie.

Čtveřice, která se zúčastní čtvrtečního jednání, se sešla už minulý pátek. Americký ministr zahraničí John Kerry se tehdy vyslovil pro rozšíření dialogu o další státy.

Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr dnes uvedl, že se v pátek ve Vídni setkají i zástupci zemí, které podporují odpůrce Bašára Asada. Cílem stoupenců syrské opozice bude najít pro zemi politické řešení, které bude zahrnovat to, že Asad svou funkci opustí.

Jak Džubajr dodal, Saúdská Arábie se zúčastní hlavního pátečního jednání, aby otestovala ochotu Ruska a Íránu k nalezení politického řešení konfliktu.

"Jestliže to myslí vážně, dozvíme se to. A jestliže to tak nemyslí, rovněž to zjistíme a přestaneme s nimi ztrácet čas," uvedl saúdskoarabský ministr v Rijádu po setkání se svým britským protějškem Philipem Hammondem.

Írán bude mezinárodním rozhovorům o Sýrii přítomen vůbec poprvé, což analytici vydávají za diplomatický úspěch Ruska, které patří stejně jako Teherán k oporám Asada.

USA je ochotna spolupracovat se všemi

Podle USA budou mít nadcházející rozhovory smysl jen v případě, že se jich zúčastní všechny strany. Mluvčí Bílého domu Eric Schultz na dotaz ohledně pozvání Íránu uvedl: "Spojené státy jsou připraveny v souvislosti s vyřešením konfliktu v Sýrii spolupracovat s jakoukoli zemí, včetně Ruska a Íránu."

Náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil v televizi France24, že ruská intervence v Sýrii není příliš úspěšná. "V Sýrii nemohou zvítězit, mohou možná zabránit Asadově prohře, ale zvítězit ne. Jejich akce ve prospěch syrského režimu nejsou moc úspěšné, navzdory tlaku ruského letectva moc nepokročili," řekl Blinken.

Rusko podle něj nyní získalo velký vliv na to, aby přimělo Asadův režim dohodnout se na předání moci. "Všechny strany se shodují, že syrský konflikt nelze vyřešit vojensky. Rusové jsou o tom přesvědčeni stále víc," řekl Blinken.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK