Zaorálkovi zakázali promluvit v Senátu ke kauze bytů OKD

- Aktuality autor: red

Senát v pátek nedovolil místopředsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) promluvit na své schůzi ke kauze bytů OKD. Zakázat vystoupení zástupci druhé parlamentní komory je velmi neobvyklé.

Poukázala na to místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). 

Lubomíra Zaorálka popudil projev amerického právníka firmy RPG Roberta Amsterdama, který obvinil ČSSD z toho, že zosnovala pomlouvačnou kampaň proti jeho klientovi RPG Industries. Amsterdam k senátorům promlouval anglicky a jeho projev byl tlumočen do češtiny. V emotivním vystoupení se několikrát opřel do ČSSD, která podle něj kauzu zneužívá. 

Zaorálek v té době debatu poslouchal jako host na galerii. Z té potom seběhl a u řečnického pultu se domáhal slova. Jeho stranický kolega Milan Štěch, který schůzi řídil, ho ale upozornil, že nemůže mluvit, protože zatím není mezi řečníky, jimž Senát umožnil na schůzi vystoupit. 

O to, aby se mohl Zaorálek do debaty zapojit, požádala později právě Gajdůšková. Horní komora pak o jejím návrhu hlasovala. S vystoupením Zaorálka ale souhlasilo pouze 25 z 52 přítomných senátorů, stejný počet členů horní komory se hlasování zdržel.

Mezi ně patřili i senátoři za ČSSD Miroslav Antl a Miroslav Nenutil. K souhlasu se Zaorálkovým vystoupením scházely dva hlasy. Proti byli pouze Tomáš Töpfer (za ODS) a Jiří Čunek (KDU-ČSL), pro byli naopak spolu s většinou sociálních demokratů a komunistů i občanští demokraté Luděk Sefzig a Miroslav Škaloud.

Gajdůšková upozornila na to, že podobný zákaz hovořit pro poslance je velmi neobvyklý a může zhoršit vztahy mezi Senátem a sněmovnou. Senátoři se podle ní nebudou moci divit, až se k nim v budoucnu sněmovna nebude chovat korektně. 

Amsterdam Zaorálkovo emotivní chování kritizoval. "Člověk, který je tak citlivý na jakoukoliv kritiku, by měl zastavit nezákonnou pomlouvačnou kampaň proti mému klientovi," sdělil.

Tagy: ČSSD Senát ČR zaoralek

Zdroje: ČTK