Zaorálek: Rušení ambasád sníží váhu ČR a omezí export

- Aktuality autor: red

Chystané rušení zastupitelských úřadů zlikviduje tradiční síť české diplomacie a ochromí podporu exportu do Afriky, Asie či Jižní Ameriky. Varoval před tím místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) by podle něj měl uzavírání ambasád konzultovat s ministerstvem průmyslu a obchodu. Zaorálek se totiž obává, že diplomacie chce ambasády rušit bez řádné analýzy. 

"Ministr zahraničí možná krátkodobě ušetří 150 milionů korun v tomto roce, což jsou náklady asi na 250 metrů dálnice. Zrušením ambasád ale ztratí naše země mnohem více, především nástroj, který nám mohl ve složité ekonomické době mnohonásobně více peněz přinášet," uvedl Zaorálek. Schwarzenberg podle něj svými plány "ruší dědictví Masarykovy republiky", která prý právě kvůli svým ekonomickým zájmům budovala síť zastoupení ve světě. 

Zaorálek svou kritikou reagoval na informace médií o uzavření až 25 zastupitelských úřadů. Schwarzenberg ve čtvrtek označil takové spekulace za přehnané. Připustil ale, že kvůli škrtům v rozpočtu zřejmě MZV uzavře zhruba desítku zastupitelských úřadů, především v Jižní Americe a Africe. Ministerstvo kvůli šetření začalo jednat o společných zastupitelských úřadech s jinými zeměmi; první vlaštovkou je dům zemí visegrádské čtyřky v Jihoafrické republice. 

"Pro český průmysl a export je obchodní diplomacie jedním z klíčových nástrojů. S ministerstvem zahraničních věcí určitě budu jednat, aby síť zastupitelských úřadů respektovala zájmy českých firem. HDP České republiky stojí ze 70 procent na vývozu," sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. 

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která příští týden požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru, má v programu výrazné rozpočtové škrty. Pro ministerstvo zahraničí to letos znamená ztrátu téměř 156 milionů korun, v příštích letech zřejmě ještě vyšší částku. 

Podle původních plánů ministerstvo podle Zaorálka uvažovalo o uzavření ambasád v Lucembursku, Estonsku, Lotyšsku, Slovinsku, na Kypru, v Austrálii, Malajsii, Kuvajtu, Jemenu, Pákistánu, Severní Koreji, Maroku, Ghaně, Zimbabwe, Kolumbii, Kostarice, Venezuele, Chile a Peru. Zrušit by se prý mohly také generální konzuláty v Drážďanech, Istanbulu, Torontu, Los Angeles, brazilském Sao Paulu a indické Bombaji. Zaorálek ale připustil, že ministerstvo podle jeho informací od rušení některých zastupitelských úřadů z tohoto seznamu ustoupilo. 

Ministerstvo zahraničí nechtělo Zaorálkův seznam komentovat. Tiskový odbor zopakoval, že o rušení misí bude nejdřív jednat vláda. Je možné, že příští týden. Zaorálek se obává, že si Česko proti sobě postaví zástupce zemí, z nichž diplomaté odejdou. "Dáme najevo, že jsou pro nás nedůležití," poznamenal stínový ministr.

Zdroje: ČTK