Zaorálek: Prodej Lobkovického paláce Němcům? Odmítáme

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Se záměrem ministerstva zahraničí prodat Německu pražský Lobkovický palác, kde sídlí německé velvyslanectví, rozhodně nesouhlasí místopředseda a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Uvedl to v pátek v Lidovém domě.

Vláda již odsouhlasila záměr uskutečnit transakci s nemovitostmi, při které má Německo získat Lobkovický palác v Praze a Česká republika pozemky v centru Berlína pro novou budovu české diplomatické mise. Operace by mohla ČR přinést zisk čtvrt miliardy korun. Rozhodnutí kabinetu není definitivní, vrátí se k němu ještě, až bude znám odhad tržní ceny nemovitostí.

Proti prodeji Lobkovického paláce protestoval také Jiří Lobkowicz z mělnické větve Lobkowiczů a předsedkyně malé, neparlamentní strany Suverenita Jana Bobošíková

Nezbavujme se historických objektů, abychom zalepili díry v rozpočtu

Zaorálek je pro vytvoření nejlepších podmínek německé straně, nevidí však důvod k prodeji celého areálu Lobkovického paláce. Hospodaření ministerstva zahraničí s nemovitostmi navíc místopředseda nepovažuje za průhledné. Odmítá to, aby se Česká republika zbavovala významných historických objektů jenom proto, aby zalepila díry v rozpočtu. "Říkám ne tomuto prodeji," zdůraznil. 

Němci mají zájem na koupi paláce, protože bylo z jeho balkonu v roce 1989 oznámeno východoněmeckým uprchlíkům, že mohou odejít na Západ. Možnost odejít do tehdejší Spolkové republiky Německo tehdy asi 4000 uprchlíkům oznámil tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. 

Palác by prodejem status kulturní památky neztratil a nový majitel by musel tuto skutečnost respektovat. Německo by se také muselo zavázat k tomu, že bude budovu využívat výlučně jako sídlo diplomatické mise.

Tagy: palac zaoralek

Zdroje: ČTK