Zaorálek k vízům: Kohout se mohl zachovat korektněji

- Aktuality autor: red

Postup českého ministra zahraničí Jana Kohouta, který veřejnost předem neinformoval o záměru Kanady zavést víza, nebyl podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka zcela korektní.

Formálně byl nicméně podle Zaorálka správný, Kohout se choval jako diplomat. Současnou vládu nelze vinit z neúspěchu, dodal. Za zavedení víz může podle Zaorálka spíše předchozí kabinet Mirka Topolánka (ODS). Současná vláda vznikla i s podporou ČSSD a Kohout byl touto stranou nominován. O úmyslu Kanady zavést víza věděl Kohout od konce června, veřejnost o tom ale neinformoval, protože si to Kanada nepřála, řekl ve čtvrtek v České televizi. Kohout sice v jisté fázi připustil, že je zavedení víz velmi pravděpodobné, nicméně poté doufal, že při jednáních s českými diplomaty kanadská strana změní stanovisko. Kohoutovi se také nelínbil způsob oznámení vízové povinnosti a rychlost, s jakou Kanada postupovala. Migrace českých Romů do Kanady trvala měsíce, Zaorálek se domnívá, že Topolánkova vláda zaspala, s Kanadou dost nejednala a podcenila spolupráci s Evropskou unií. "Ještě za Topolánkovy vlády, před třemi čtyřmi měsíci měl být ministr (pro menšiny a lidská práva Michael) Kocáb v Kanadě a měl vysvětlovat Kanaďanům náš romský program," řekl Zaorálek. Místopředseda ČSSD tvrdí, že česká zahraniční politika se kvůli ODS stává stále více izolacionistickou. Podle Zaorálka se předchozí vláda chovala vůči EU nesolidárně, proto nyní nemůže očekávat, že se za ČR unie postaví a zavede reciproční víza kanadským občanům. Za příklad nesolidárního přístupu ČR považuje třeba vyjednání bezvízového styku se Spojenými státy. Česká republika loni nečekala na EU a sama podepsala s USA bilaterální memorandum o porozumění, které mělo otevřít cestu k zařazení ČR do bezvízového programu. Některé země EU postup ČR tehdy kritizovaly. Kanada vízovou povinnost pro občany ČR zavedla tento týden po bezmála dvou letech. Podle kanadského ministerstva pro imigraci z ČR do země přijíždí druhý nejvyšší počet žadatelů o azyl. Zatímco v roce 2006 jich bylo pět, od zrušení víz již přes 3000. Více jich je jen z Mexika.
Zaorálek kritizoval i "hysterický" dopis Obamovi Dopis, kterým někteří čeští politici varují amerického prezidenta Baracka Obamu před Ruskem, podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka posouvá ČR na okraj Evropy. List za ČR podepsali bývalý prezident Václav Havel, někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a exministr pro EU Alexander Vondra (ODS). Dnes se k němu připojil také současný polský prezident Lech Kaczyński. Zaorálek považuje dopis za "provinciálně hysterický", "zápecnický" a psaný "tónem zhrzené milenky". Podle stínového ministra zahraničí Zaorálka vzniká dojem, že signatáři dopisu nedůvěřují Evropské unii, když v dopise opakují, že EU nemá k některým otázkám jednotný postoj. "Problém teda je, proč jsme pro to v době předsednictví něco nedělali," řekl Zaorálek. Podle něj měla ČR usilovat o nalezení kompromisního postoje vůči Rusku. Za nevyužitou šanci považuje například summit EU - Rusko v Chabarovsku, který vedl prezident Václav Klaus. Dvaadvacet původních signatářů v dopise apelovalo mimo jiné na to, aby USA ujistily Evropany, že se chtějí i nadále zajímat o jejich kontinent. Zaorálek to považuje za znak zhrzenosti. Dopis se vrací i k záměru USA vybudovat v Polsku a Česku protiraketový štít a varuje Obamu, že pokud Spojené státy od projektu ustoupí, může to podkopat jejich věrohodnost v regionu. Podle Zaorálka taková slova zavánějí vydíráním. "Dokonce ten dopis má takovou jakoby výhrůžku - že pokud se vůči nám nebudete chovat vstřícněji - tak hrozí, že nás ztratíte," řekl Zaorálek. Dopis podle něho zpochybňuje současnou linii americké zahraniční politiky, která se týká dialogu s Ruskem. Zaorálek považuje některé pasáže dopisu za návrat k myšlení studené války.

Zdroje: ČTK