Zaorálek: Dalík je jen špičkou ledovce. ODS má další kostlivce

- Aktuality autor: Michal Polák

Nynější vládní koalice v Poslanecké sněmovně opakovaně odmítala návrhy ČSSD na zřízení vyšetřovacích komisí ke zbrojním zakázkám, připomněl dnes novinářům místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky ukazuje nynější zatčení lobbisty Marka Dalíka v souvislosti s pořízením transportérů Pandur na velkého kostlivce ve skříni ODS a jejího předsedy a premiéra Petra Nečase.

Podle Zaorálka jsou se zbrojními zakázkami posledních let spojena jména nejen Nečase, ale také nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) či ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Zaorálek připomněl, že Kalousek k sobě na ministerstvo vzal jako náměstka někdejšího ministra obrany Martina Bartáka, jehož jméno se také v souvislosti s podezřelými armádními nákupy opakovaně objevuje. 

Ve sněmovně ČSSD několikrát žádala zřízení komisí k prošetření všech zbrojních zakázek, včetně těch z období, kdy sama vládla. "Představitelé vládní koalice v čele s premiérem toto projednávání vždy odmítli a zametli," podotkl Zaorálek. Politici jako Nečas, Vondra či Kalousek tímto odmítnutím na sebe podle něj vzali odpovědnost za to, co se v kauzách děje. 

Předseda ČSSD Sobotka v souvislosti s Dalíkem v tiskovém vyjádření připomněl také jméno někdejšího ministra dopravy za ODS Aleše Řebíčka. "Pokud bychom chtěli charakterizovat či popsat období vlády ODS v letech 2006 až 2009, pak nelze v žádném případě pominout velký neformální vliv Marka Dalíka jak na premiéra Mirka Topolánka, jeho prostřednictvím na ODS a také na personální i věcná rozhodnutí koaliční vlády," podotkl Sobotka

Policie zatkla Dalíka

Dalíka v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur pro české vojáky nyní zatkla policie a obvinila ho z pokusu o podvod. 

Podle Sobotky je naprosto nezbytné, aby orgány činné v trestním řízení důkladně prověřily všechna podezření, jež jsou spojena s obdobím vládnutí Topolánkovy koalice a s působením lidí, jako byl Dalík či exministr Řebíček. Nečas by se měl podle šéfa ČSSD občanům omluvit za to, že ODS poskytla v letech, kdy stranu vedl jeho předchůdce Topolánek, takovým lidem, jako je Dalík, vliv na rozhodování státu. 

Zaorálek dnes před novináři poznamenal, že ani přes policejní postup vůči Dalíkovi, vyšetřování nákupu transportních letadel CASA či zatčení exnáměstka ministra práce Vladimíra Šišky nevidí ze strany vlády snahu skutečně bojovat s korupcí. Její dnešní členové, kteří seděli v Topolánkově vládě, podle něj dodnes kauzy z té doby kryjí. "Jsem velmi rád, že policie šetří. Na druhé straně pořád platí, že pokud kauzy mají politické krytí, nemá policie velkou šanci celý ten systém odhalit," dodal.

Tagy: ČSSD ODS korupce zatčení

Zdroje: ČTK