Zaorálek chce co nejdříve navrhnout nové ambasadory

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by rád co nejdříve navrhl velvyslance na neobsazené posty na ambasádách v zahraničí. Řekl to v dnešních Otázkách Václava Moravce. Česku chybí 11 velvyslanců, dalším 32 končí standardní doba vyslání letos.

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek,zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

"Neřeknu vám kdy a nevím, jestli to bude zrovna 11, ale mohu vás ujistit, že schůzky na ta témata už jsme odstartovali, vlastně na všech úrovních, pracujeme na tom. Budu se snažit, aby to bylo samozřejmě co nejdřív," řekl Zaorálek. Zmínil například zastupitelské úřady v Kanadě, Mexiku a Alžírsku.

Hovořil také o možnosti, že by se bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer ujal ambasády v Lucemburku. "Není to něco, co pokládám za vyloučené, ale zároveň tady neříkám, že to je něco, co je dohodnuté. To budeme zvažovat podle možností, které jsou. Pana Fischera asi jsou důvody zvažovat," uvedl s tím, že Fischer má zkušenosti s působením v bance, kterých je v Lucemburku celá řada. Fischer byl v letech 2010 až 2012 viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Prezident Miloš Zeman, kterého Fischer nepřímo podpořil ve druhém kole loňské prezidentské volby, prý Zaorálkovi nedal konkrétní jména osob, které by chtěl vyslat na diplomatické posty do zahraničí. Bavili se spolu prý především o obecných kritériích, která by měli diplomaté splňovat.

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) dnes vyjádřil přesvědčení, že je Fischer zkušený statistik, který by měl zůstat v oboru. Kvalitní diplomat podle něj musí mít odvahu, a takových má Česko dostatek.

Tagy: ministr zahraničí

Zdroje: ČTK