Zaměstnavatelé jsou "zdrojem neklidu," hřímali v Praze odboráři

- Aktuality autor: pal

Asi 1500 odborářů z celého Česka ve středu zaplnilo halu pražské Areny Sparta. Odboráři se tu připravují na vyjednávání o zvýšení platů na příští rok. Výdělky v Česku rostou pomalu, uvedl předseda Českomoravská konfederace odborových svazů Jan Středula. 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jan Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jan Středula,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

 "Po 25 letech jsme v žádném případě nedosáhli tam, kde jsme si v roce 1989 mysleli, že bychom mohli být. Říkali jsme si tehdy, že za pět let bychom se mohli dostat na úroveň Rakouska. Ti pesimističtější mluvili o osmi letech. Podle dnešních údajů bychom se na úroveň Rakouska a Německa dostali za 115 let," řekl předseda ČMKOS.

Česká ekonomická krize roste

Zdůraznil, že česká ekonomika po letech krize znovu roste, mělo by se to odrazit na výdělcích. Přidávání podle předáka brzdí mnohdy zaměstnavatelé, kteří jsou tak "zdrojem neklidu".

Odmítl, že by čeští pracovníci měli menší produktivitu. Podotkl, že pokud firmy zajistí moderní vybavení, je produktivita srovnatelná s vyspělými státy.

Podle místopředsedkyně ČMKOS Radky Sokolové hodinové mzdy jsou na 29 procentech hodinových mezd v Rakousku a na 28 procentech hodinových výdělků v Německu.

 "Jsme tady, abychom společně řekli: Konec levné práce v České republice! Pro naše požadavky máme oprávněné důvody a nezpochybnitelné argumenty," řekla Sokolová. Na informace o srovnání českých výdělků se zahraničními reagovali odboráři pískotem.

Platy by měly růst o tři procenta

Odborářské setkání začalo zhruba desetiminutovým promítáním. Na velkoplošné obrazovce za zvuků hromové hudby se objevilo vysvětlení, co je kolektivní vyjednávání. Text se střídal se záběry továrních provozů, těžkých strojů, krajiny a zpomalených sekvencí s pracujícími lidmi.

ČMKOS sdružuje 29 odborových svazů s 5600 organizacemi, zastřešuje kolem 300 tisíc odborářů. Centrála už dřív doporučila pracovníkům firem vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent, nominálně tedy zhruba o 4,5 až 6,5 procenta.

Mzdu loni pobíralo 2,86 milionu osob. V průměru dosahovala 27 046 korun, medián činil 22.399 korun.

V úterý odboroví předáci jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) o přidávání ve veřejném sektoru.

Platy by se měly zvednout od listopadu o tři procenta. K tomu by se měl zvýšit o 1,5 až 1,75 procenta fond kulturních a sociálních potřeb, z něhož se poskytují stravenky a další benefity.

Tagy: Česko domácí odbory česká politika mzdy a důchody

Zdroje: ČTK